fasulyenin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

BİTKİSEL PROTEİN İÇEREN FASULYENİN FAYDALARI NELERDİR?

En çok tüketilen sebzeler arasında ilk sıralarda yer alan fasulyenin taze hali veya kurtulmuş tohumları tüketilir. Çok besleyici olan fasulyenin besin değerleri arasında A, C, B grubu vitaminleri ile potasyum, demir, fosfor ve kalsiyum mineralleri bulunur. Birçok bakliyatta olduğu gibi kuru fasulye de bitkisel protein içerir. Barbunya, çalı, soya ve ayşekadın gibi birçok farklı türü bulunan fasulye Orta Amerika kökenli bir bitkidir.Fasulyenin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Yılın birçok ayında tüketebildiğimiz fasulye çok besleyicidir, lif açısından zengin olmasıyla kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunur. İster taze ister kuru tohumlarını tüketebileceğiniz fasulyenin faydaları arasında kalbi güçlendirmesi ilk sıralarda yer alır. Fasulye kolesterolü düşürücü etkisinin yanında kalp ve damar tıkanıklığına karşı da etkili olur. Ayrıca kalp çarpıntısını gidermeye yardımcı olan sebzeler arasında bulunur. Kalp üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra böbreklerin de çalışmasını sağlaması fasulyenin faydaları arasındadır. Birçok sebzede olduğu gibi fasulye de bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidererek, vücuda enerji verir. Hastalıklara karşı direnci artırır ve bağışıklığı güçlendirir. İçerdiği protein sayesinde özellikle vejetaryenler tarafından tüketilmesi gereken fasulye, et yerine geçebilecek sebzeler arasında bulunur. Böylece etten alamadıkları proteinin bir kısmını karşılayabilirler. Lif açısından zengin olan fasulye tok kalma süresini de uzatır, bu sebepten dolayı diyetlerde sıkça kullanılan sebzeler arasındadır. Fasulyenin faydaları arasında kandaki şeker oranını düşürmesi de bulunur, bu açıdan şeker hastalarının da tüketebileceği sebzeler arasındadır. Birçok faydası olan fasulye kemik gelişimine katkıda bulunur ve kemikleri güçlendirir. İçerdiği kalsiyum minerali sayesinde özellikle gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi gereken bakliyatlar arasında bulunur. Fasulyenin faydaları arasında karaciğeri güçlendirmesi de bulunur.

Fasulyeyi Nasıl Tüketebiliriz?

Fasulyenin faydaları için hem taze hem kuru hali tüketilebilir. Fasulyenin birçok türü bulunur, türlerine göre zeytinyağlı veya etli yemeklerin yapımında kullanılabilir. Zeytinyağlı barbunya, taze fasulye ve kuru fasulye Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Soya fasulyesi ise yemeklerde kullanıldığı gibi daha çok salata yapımında tüketilir. Kış aylarında sıkça pişirilen kuru fasulyenin raf ömrünü uzatmak için kuru ve serin yerde, mümkünse bez torbalar içerisinde muhafaza edin.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap