feslegenin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

SAKSIDA YETİŞTİREBİLECEĞİNİZ FESLEĞENİN FAYDALARI

Ilıman bölgelerde yetişen fesleğen saksıda yetiştirilebilen bir bitkidir. Fesleğende sağlığımız için faydalı A,C, K ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, manganez mineralleri ve uçucu yağlar bulunur. Ballıbabagiller familyasından olan fesleğenin bir diğer ismi de reyhandır.

Fesleğenin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Akdeniz mutfağında çok sık kullanılan fesleğenin faydaları arasında en önemlisi kalbi güçlendirmesidir. Fesleğen, kalp krizi riskini azaltan bitkiler arasında bulunur. Birçok bitki gibi fesleğen de sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Böğürtlen, dut gibi meyvelerin yanı sıra fesleğen de ağızdaki yaraların iyileşmesini sağlar. Fesleğenin faydaları arasında mideyi kuvvetlendirmesi de bulunur, midedeki gazın giderilmesini sağlar ve mideyi rahatlatır. Meyve ve sebzelerde olduğu gibi bitkilerinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunur. Bu sayede kişinin hastalıklara karşı direnci artar. Birçok besinden farklı olarak baş dönmesini azaltması da fesleğenin faydaları arasında bulunur. Ayrıca sakinleştirici etkisi de bulunur, stresi azaltması sayesinde kişinin rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlar. Fesleğen, böbreklerin çalışmasına yardımcı olur ve idrarı artırır. İdrar söktürücü etkisi sayesinde maydanoz gibi vücuttaki ödemin atılmasını sağlar. İdrar yollarının temizlenmesini sağlayan doğal antiseptikler arasında bulunur. Fesleğenin faydaları arasında şüphesiz en önemlisi akciğer hastalıklarına karşı vücudu koruması ve bu hastalıkların atlatılmasını hızlandırmasıdır. Özellikle grip veya soğuk algınlığında ortaya çıkan öksürüklerin azalmasını sağlar. Fesleğenin akciğerler üzerindeki olumlu etkisi yapılan araştırmalar sonucu da kanıtlanmıştır. Sağlığımız açısından birçok faydası olan fesleğen bitkisinin koruyucu etkisi de bulunur. Saksılarda yetiştirilebilen fesleğenin sinekleri uzaklaştırması da fesleğenin faydaları arasında sayılabilir. Yaz aylarında sık sık maruz kaldığımız sinek sokmalarına karşı odanızda ve salonunuzda yetiştirebileceğiniz fesleğen, geceleri sizin ve çocuklarınız daha rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur.

Fesleğeni Nasıl Tüketebiliriz?

Hoş kokulu bir bitki olan fesleğen, özellikle Akdeniz mutfağında çok sık kullanılır. Fesleğenin faydaları için taze veya kurutulmuş hali tüketilebilir. Fesleğen veya diğer adıyla reyhan mutfaklarımızda kullanmamız gereken bitkiler arasında bulunur. Özellikle sos yapımında sıkça tercih edilir. Salatalarda taze olarak da kullanabileceğiniz fesleğen, salatalarınıza hoş bir koku ve lezzet katacaktır. Kurutulmuş hali ise çay yapımında sıkça kullanılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın