findigin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ENERJİ VEREN FINDIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Ülkemizde ağırlıklı olarak Karadeniz bölgesinde üretimi yapılan fındıkta E ve B grubu vitaminleri ile sağlımız için faydalı olan kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve manganez mineralleri bulunur. Huşgiller familyasından olan fındık, sert kabuklu ve ılıman iklimlerde yetişen bir ağacın meyvesidir ve kuru yemişler arasında en çok yağa sahip olandır.Fındığın Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Fındık beden ve zihin sağlığımız için son derece faydalı ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Vücuda enerji veren fındık, yorgunluğu giderir ve zihni canlandırır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırması fındığın faydaları arasında bulunur. Kalp ve damar sağlığı açısından da fındık önemli bir yere sahiptir. Kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Fındık ve fındık gibi yağlı tohumlar kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudun direncini artırır ve kalp krizi riskini azaltır. İçeriğindeki mineraller sayesinde gelişim çağındaki çocukların diş ve kemik gelişimine de katkı sağlar. Birçok faydası bulunan fındık kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına karşı da vücudu korur. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan fındık, özellikle hamileler tarafından tüketilmelidir. Bu dönemde anne ve bebeğin vitamin, mineral ihtiyacını karşılaması fındığın faydaları arasındadır. Fındık aynı zamanda iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Bu yüzden, özellikle gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi gerekir. Gelişme çağındaki çocukların kas ve kemik gelişimine katkıda bulunması fındığın faydaları arasındadır. Fındık ayrıca vejetaryenlerin ve sporcuların protein ihtiyacını karşılayabilecekleri bir besindir. Sağlığımız için birçok faydası olan fındık, yağlı bir kuru yemiş olmasından dolayı aşırı tüketildiği zaman kilo da aldırır. Her besin gibi fındıkta kararında tüketilmelidir. Fındık, içerdiği E vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar ve bu etkisi sayesinde yaşlanmanın belirtileri olan kırışıklıkların oluşmasını geciktirir ve cildi canlandırır.

Fındığı Nasıl Tüketebiliriz?

Fındığın faydaları için taze tüketilmesi tavsiye edilir ancak kuru yemiş olarak da tüketilir. Kavrulmuş fındık çoğunlukla tatlılarda kullanılır. Fındık yağı çıkartıldığı gibi fındık ezmesi de yapılır. Fındık yağı saç ve cilt bakım maskelerinde sıkça kullanılır. Saçlara uygulanan fındık yağı saçların canlanmasını ve parlamasını sağlarken, cilde uygulanan fındık yağı ise kuru ciltlerin nemlenmesini ve esnekliğini kazanmasını sağlar.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap