gıda israfı
Blog, Çiftlik Günlüğü

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE GIDA İSRAFI ÖNLENEBİLİR Mİ?

Gıda israfı konusunda ne kadar bilinçlisiniz? Topraktan sofranıza gelene kadar besinlerin hangi işlemlerden geçtiğini biliyor musunuz? Dünya’da bu konuda farkındalık yaratılmaya çalışıyor nedeni ise gıda israfının çok fazla olması. Üretilen gıdaların yaklaşık üçte biri çöpe atılıyor ki bu çok  büyük bir rakam.

Gelişmiş ülkelerde tüketim çılgınlığı kendini gıda alanında gösteriyor maalesef, alınan gıdaların bazılarının paketleri bile açılmadan çöpe atılıyor. Oysa küçük yerleşim yerlerinde özellikle köylerde bu tip bir tüketim şekli bulunmuyor. Topraktan toplanan besin ya anında tüketiliyor ya da gerekli saklama koşulları sağlanarak raflarda yerini alıyor. Atık gıdalar ise genellikle hayvanların beslenmesinde veya gübre yapımında kullanılıyor. Böylece zincir kopmamış oluyor. Ancak gelişmiş toplumlarda durum bu şekilde değil peki bunu aşmak için yapabileceklerimiz yok mu? Tabii ki alacağımız basit önlemlerle bunun önüne geçmek mümkün.

Gıda İsrafını Engellemek İçin Yapabileceklerimiz;

1-  Gıda israfının belki de en büyük sebebi besinlerin önümüze hazır konulması. Yediklerimizin nasıl yetiştiğini bilsek belki daha dikkatli olmaya başlayabiliriz. Bunu yapmak için mutlaka bir çiftliğe ihtiyacınız yok, bahçenizde ve hatta balkonunuzda bazı meyve, sebzeleri yetiştirme şansınız mevcut. Yaşadığınız şehirde kiralanan bahçelerde kendi ektiğiniz sebzeleri tüketerek gıda israfının önüne geçebilirsiniz.

2- Bahçeyle saksıyla uğraşmak bana göre değil diyorsanız alışverişe çıktığınız zaman daha dikkatli olabilirsiniz. En önemlisi alışveriş yapmadan önce liste yapabilir ve evde ihtiyacınız olan besinleri alabilirsiniz.

3- Alışverişe çıkmadan önce yapmanız gereken bir şey daha var, karnınızı doyurmak. Alışverişe çıktığınızda aç olursanız birçok şeyi almayı isteyeceksiniz ve arabayı gerekli gereksiz birçok şeyle doldurmak ihtimaliniz artacak. Kendiniz aşırı yorgun hissettiğinizde de durum pek farklı değil. Yorgun olduğumuz zamanlarda vücudumuz enerji almak için bizi karbonhidrat ve şekerli yiyeceklere doğru yönlendirecek ve yine arabayı gereksiz gıdalarla dolduracağız.

4-  Meyve sebze alırken genellikle şekli düzgün veya rengi en parlak olanları seçilir, aslında doğada yetişen her besinin kendine has güzelliği vardır. Genetiği değiştirilip albenisi yükseltilen besinler yerine doğal yollarla yetişmiş ve şekli yamuk olan meyve sebzeleri almaya özen gösterebilirsiniz.

5- Alışverişinizi yaptınız sıra yemekte. Yemeği yaptıktan sonra artan yemeği günlerce dolapta bekletip sonra atmak yerine dondurucuya koyabilirsiniz. Böylece hem gıda israfı azalmış olur hem de yemek yapmaya daha az vakit harcamış olursunuz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın