Gıdanın geleceği
Blog, Çiftlik Günlüğü

Gıdanın geleceği sofralarda başlıyor

Gıdanın geleceği hakkında sizin de endişeleriniz var mı? Monokültür tarım ile çeşitliliği kaybediyoruz, endüstriyel tarım sayesinde gıdaya anında ulaşabiliyoruz; mevsimi değilken bile. Yediğimiz birkaç çeşit yemeğin değerini kaybedip sadece karnımızı doyurmaya bakıyoruz. Bu durum gıdaya olan bakışımızı tamamen değiştiriyor ve bu iyi yönde değil. Yemek, gıda, besin ne dersek diyelim bunlar yaşamımızı sağlayan şeyler. Ve yediğimiz işlenmiş gıdalar o kadar normalleştiriliyor ve pohpohlanıyor ki gerçek gıdanın ne olduğunu unutuyoruz. Daha sonra da vücudumuzun ihtiyacı olan takviyeleri yine işlenmiş ürünler ile almaya çalışıyoruz. Oysa bunları doğru yöntemlerle yetiştirilmiş besinlerden almamız mümkünken.

Gıdanın geleceği belgeseli: 2050 yılında, Dünya popülasyonu 9.5 milyar kişiye ulaşacak ve yemek ihtiyacı günümüze kıyasla %70 artacak. Peki biz ne yapacağız? 

İşten ayrıldığımdan beri hem gıdanın yetiştirilmesi hem de sofraya konana kadar geçen süreci öğrenmek inanılmaz hoşuma gidiyor. Yediğim şeyin ne olduğunu, nasıl yetiştiğini, ne kadar sürede olgunlaştığını öğrenmek o gıdayı tüketirken daha çok tat almamı sağlıyor. Mesela kış aylarında bostanda yetişen tüm yeşillikleri zeytinyağı, nar ekşisi ve biraz cevizle buluşturmak benim için ziyafet tadında oluyor. Çünkü o yeşilliğin toprağını ben hazırladım, tohumunu ektim, can suyu verdim, büyümesine şahit oldum ve bostandan toplayıp tabağıma koydum. Bazılarınız bu kadar detaya ne gerek var, canımın istediği salatayı en fazla bir saat içinde mideye indirebiliyorum diyebilirsiniz. Belki de sorun burdan kaynaklanıyordur. Endüstriyel tarım ile istediğimiz şeylere olması gerektiğinden çok kısa sürede ulaşmamızdan. İşte o zaman o salatanın değerini anlamak pek de mümkün olmuyor. Önümüze hazır konulduğu için sadece tüketiyoruz arkasındaki emeği bilmeden. Veya mevsiminde yetişmemiş meyve sebzeler yiyoruz. Bizim için doğal olan, doğamızda olan şeylerden gün geçtikçe uzaklaşıyoruz.

Gıdanın Geleceği İçin Hepimizin Yapabileceği Şeyler Mevcut… 

Gıdanın geleceği bizim elimizde, sağlığımızı tehdit eden bir konu hakkında bu denli rahat olmamız sanırım nerden başlayacağımızı bilmemekten kaynaklanıyor. “Sistem”deki yanlışları düzeltmek için hepimizin yapabileceği bir şey var. Sağlığımız, geleceğimiz ve çocuklarımızın geleceği sizi de endişelendiriyorsa tüketiminize, alışverişinize ve beslenmenize dikkat ederek işe başlayabilirsiniz. Şehirde ya da köyde yaşıyor olmanız bir şey değiştirmez ya da çalışıp çalışmadığınız. Gıdayı nasıl temin ettiğimiz ve tükettiğimiz tahmininizden daha fazla şeyleri etkiliyor; ekonomi, tarım politikası, doğal kaynakların kullanımı ve hatta iklim değişikliği. Bakış açımızı değiştirerek gıdanın geleceği ve kendi geleceğimizi değiştirmemiz mümkün.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın