ginsengin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

GINSENGIN FAYDALARI NELERDİR?

Uzun yıllardır Çin tıbbında ilaç olarak kullanılan ginseng, kazık köklü ve otsu bir bitkidir. Bu bitkinin genellikle kökleri kullanılır. İnsan şeklini andıran köklerinden ismini alan ginsengin, farklı türleri bulunur, bu türlerin arasında Kore ginsengi, Amerikan veya Sibirya ginsengi sayılabilir. Beyaz veya kırmızı olan bu kökler çay yapımında veya ilaç sanayinde kullanılırken zaman zaman bu bitkinin yaprakları da çay yapımında kullanılır.Ginsengin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Farklı türleri bulunan ginseng, ülkemizde daha çok tablet veya hazır poşet çay olarak satılmaktadır. Genellikle köklerinin ezilerek kullanıldığı ginsengin faydaları arasında en önemlisi enerji verici olmasıdır. Yorgunluğun giderilmesini sağlayan ginseng, hem vücudun hem de zihnin canlanmasına yardımcı olur. Enerji içecekleri yapımında sıkça kullanılan ginsengin faydaları arasında stresi azaltması da çok önemlidir. Kişinin ruh hali üzerinde olumlu etkileri bulunan bu bitki kökleri, kişinin konsantrasyonunu artırır ve hafızayı güçlendirir. Kullanımına dikkat edilmesi gereken ginsengin faydaları arasında kolesterolü düşürmesi de sayılabilir. Kalbi koruyan ginseng, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Düzenli kullanımda, gribe yakalanma riskinin azaldığı kanıtlanmıştır. Ginsengin faydaları arasında en bilineni cinsel gücü artırmasıdır. Ginseng türleri arasında Kore ginsenginin testesteron hormonu üzerinde etkisi olduğu ve sperm düzeyini artırdığı kanıtlanmıştır. Sporcular tarafından sıkça tercih edilen ginseng, kan dolaşımının dengelenmesine yardımcı olur. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan ginsengin faydaları arasında iştah açıcı etkisinin bulunması da sayılabilir. Birçok faydası olmasına rağmen, kullanımına dikkat edilmesi gereken ginseng, yüksek tansiyon hastaları için sakıncalı olabilir. Özellikle kalp hastaları ve kalp ilacı kullanan kişilerin, ginseng tüketimi için doktora başvurmaları gerekir. Çünkü ginseng, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca uyarıcı etkisi bulunan ginseng, kişide uykusuzluğa neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı ginsengin kullanımına dikkat edilmeli ve aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Ginsengi Nasıl Tüketebiliriz?

Ülkemizde, genellikle aktarlarda satılan ginsengin kökleri ezilerek çay yapımında kullanılır. Hazır poşet çayları bulunan ginseng, eczanelerde tablet halinde de satılmaktadır. Uzun yıllardır Çin’ de ilaç olarak kullanılan ginseng, Çin mutfağında yemek yapımında da kullanılır. Enerji içecekleri yapımında kullanılan ginsengin faydaları için genellikle çayı veya tableti tavkiye olarak kullanılabilir.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap