greyfurtun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DİYETLERDE TERCİH EDİLEN GREYFURTUN FAYDALARI

Antioksidan özelliği olan greyfurt, A vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. C ve B grubu vitaminleri ile potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve fosfor minerallerini de içerir. Greyfurt, çözünen lif olarak bildiğimiz pektin bakımından da zengindir. Mandalina gibi çekirdekli ve çekirdeksiz diye ayırabileceğimiz greyfurtun farklı türleri bulunur, bazı türlerinin tadı daha ekşi olurken bazılarının ise daha tatlıdır.Greyfurtun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Diyetlerde sıkça tercih edilen greyfurtun, en önemli özelliklerinden bir tanesi metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bu sebepten dolayı diyetlerde tüketilebilen az kalorili meyveler arasında bulunur. Metabolizmayı hızlandırması dışında böbreklerin çalışmasını sağlayarak vücuttaki ödemin dışarı atılmasını da sağlar. Ayrıca sindirim sisteminin çalışmasını sağlaması ve hazmı kolaylaştırması da greyfurtun faydaları arasında bulunur. Greyfurtun faydaları sadece sindirimle alakalı değildir. İçinde yüksek miktarda bulunan C vitamini, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar, ayrıca cilt sağlığı için de oldukça yararlıdır. Akne problemi olan kişilerde hem aknenin giderilmesini sağlar hem de oluşmasını engeller. Sigara içen kişilerde ise nikotin ihtiyacını azaltması da greyfurtun faydaları arasında bulunur. Bu ihtiyacı azaltmasının yanında toksinlerin de vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca diş eti hastalıklarına karşı etkili olur ve diş eti kanamalarını engeller. Limon gibi kötü kolesterolün düşmesini de sağlar. Vücuda enerji veren meyveler arasında bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Greyfurtun faydaları fazla olmasına rağmen yan etkileri de bulunmaktadır. Bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde ilaçların etkilerini artırabilir ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebeplerden dolayı ilaç tedavisi görenler, doktora danışmadan greyfurt tüketilmemelidir. Ayrıca mide rahatsızlığı olanlar tarafından çok fazla tüketilmemesi gereken greyfurt, midenin ekşimesine neden olabilir.

Greyfurtu Nasıl Tüketebiliriz?

Genellikle diyet yapan kişiler tarafından tercih edilen greyfurt, taze olarak tüketilebileceği gibi, suyu sıkılarak da içilebilir. Portakala göre ekşi olduğundan greyfurt, portakal veya mandalina suyu ile karıştırılıp tüketilebilir. Portakal ve limondan yapıldığı gibi greyfurtun kabuklarından da reçel veya marmelat yapılır. Greyfurt dilimler halinde tüketilecekse önce dış kabuğu soyulur ve daha sonra dilimlerin etrafında zar soyulur, böylece acımsı tadı azalmış olur.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap