grip-nasil-gecer
Blog, Çiftlik Günlüğü

KIŞIN KORKULU RÜYASI GRİP NASIL GEÇER?

Kış aylarında yakalanmaktan korktuğumuz, her sene ayrı bir boyuta taşınan gribe yakalanmadıysanız şanslısınız ancak bu liste gribe yakalanmanızı da engellediği için göz atmakta fayda var. Kapalı ortamlar, doğal havalandırılmayan ofisler, toplu taşıma hatta hastaneler bu virüsler için muhteşem yuvalar. Siz her ne kadar dikkat etseniz de gribe yakalandıysanız ve grip nasıl geçer diyorsanız bu liste tam size göre…Grip Nasıl Geçer, Doğal Tedavi Yöntemleri Neler?

1- Gribin başladığını fark ettiniz, üzerinizde bir halsizlik ilk yapmanız gereken şey dinlenmek. O diziyi sonuna kadar izlemeyin bu sefer, televizyonu kapatın, internette dolanmayın önce güzel bir uykuya ihtiyacınız var.
2- Dinlenmeniz kadar önemli olan şey beslenmeniz. İşlenmiş gıdalar yerine olabildiğince doğal beslenmeye çalışın, hazır yemekleri sipariş vermek çok kolay olsa da pek sağlıklı oldukları söylenemez. Besin çeşitliliği de oldukça önemli. İştahın da azaldığı bu dönemde meyve sebze tüketimi artırılmalı, ara öğünlerde ceviz, badem, kuru üzüm gibi enerji veren besinler tüketilmeli. Soğan sarımsak gibi doğal antibiyotiklere de beslenmenizde yer verebilirsiniz.
3- Hem gribe yakalanmamak için hem de gripten kurtulmak için eller sık sık yıkanmalı.
4- Grip olduğunuzda sıcak bir duş kaybettiğiniz enerjiyi almanızı sağlayabilir ancak banyodan sonra saçınızı mutlaka kurutmalı, üşütmemeye özen göstermelisiniz.
5- Uyandıktan sonra odanızı biraz havalandırın tabi siz odadan çıktıktan sonra.
6- Bu dönemde antibiyotik kullanıyorsanız bağırsaklarınızın bozulması an meselesi olabilir. İmkanınız varsa ev yoğurdu, kefir veya probiyotikli yoğurtlardan tüketebilirsiniz. Unutmayın sağlıklı bir bünye için sağlıklı bağırsaklar şart.
7- Boğaz ağrınızı azaltmak için yapabileceğiniz doğal reçeteler mevcut. Tuzlu su veya sirkeli su ile yapacağınız gargara boğazınız için sakinleştirici etkisi yapabilir. Sıcak suda kaynattığınız kekikli suyla (soğuttuktan sonra) gargara yapmanız da yardımcı olabilir. Antiseptik olan kekik bademciklerdeki iltihabın azalmasını sağlar.
8- Boğazınıza iyi gelecek bir başka çözümde sıvı tüketmeniz. Ara ara içtiğiniz ılık su boğazınızın rahatlasana yardımcı olur. Ayrıca bitki çayı tüketimini de artırmanız gerekir, bu dönemde en çok tavsiye edilen bitki çayları kuşburnu, ıhlamur ve adaçayıdır.
9- Gribinizi işten izin alıp evde geçiriyorsanız evin içinde kısa yürüyüşler yapmanız enerjinizin artmasını sağlar.
10- Ve grip nasıl geçer listesinin son maddesi D vitamini. Eğer hava güneşliyse mutlaka D vitamini deponuzu doldurun.

Geçmiş olsun…

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap