hardal-tohumunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HİNT BAHARATI HARDAL TOHUMUNUN FAYDALARI

Farklı türleri bulunan hardal tohumu özellikle Hindistan’ da sıkça kullanılan baharatlar arasındadır. Vitamin ve mineral açısından çok zengin olan bu minik tomurcuklarda C, E, K ve B grubu vitaminleri ile fosfor, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri bulunur.  Ayrıca hardal tohumları omega-3 yağ asidi de içerir.

Hardal Tohumunun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Yemeklere lezzet katması amacıyla kullanılan hardal tohumunun faydaları arasında en önemlisi vücutta ağrı kesici etkisi olmasıdır. Özellikle kas ağrıları için birebir olan hardal tohumu, haricen kullanıldığında kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur. İçerdiği potasyum ve magnezyum mineralleri kaslardaki yorgunluğun azalmasını ve kasların rahatlamasını sağlar. Hardal tohumunun bu etkisinden yararlanmak için ağrıyan bölgenin üzerinde lapa halini bir süre bekletmeniz veya yağı ile masaj yapmanız yeterli olur. Tedavi amaçlı kullanılan baharatlar arasında sayabileceğimiz hardal tohumunun faydaları arasında bir diğeri de antioksidan etkiye sahip olmasıdır. Bu küçük tohumlar, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur, karaciğer için faydalı baharatlar arasındadır. Farklı türleri bulunan hardal tohumu, kan basıncının düşmesini ve dengelenmesini de sağlar. Damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltması da hardal tohumunun faydaları arasında bulunur. Kadınlar için önemli bir faydası bulunan hardal tohumları, özellikle menopoz döneminde rastlanan uykusuzluk probleminin de azalmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinin olması da hardal tohumunun faydaları arasındadır. Birçok faydası olmasına rağmen kullanımında aşırıya kaçılmamalıdır. Ayrıca uzun süre ciltle temas ederse tahrişe neden olabilir.

Hardal Tohumunu Nasıl Kullanabiliriz?

Hint mutfağında sıkça kullanılan hardal tohumunun faydaları için yemeklerde, salata soslarında kullanabilirsiniz. Tedavi amacı ile de kullanılan hardal tohumunu, uzun süre taze bir şekilde muhafaza edebilmek için ağzı kapalı, serin ve kuru yerlerde saklamanız yeterli olur. Farklı türleri olan bu tomurcuklar, genellikle tavuk yemeklerine ayrı bir lezzet katar. Tohumunun yanı sıra, tozu da baharat olarak kullanılır. Yağı da çıkartılan hardal tohumu, cilt bakımında tercih edilen yağlar arasındadır.  E vitamini içeren bu baharat, cildin nem dengesini kazanmasını sağlarken, cildin de canlanmasına yardımcı olur. Ayrıca hardal tohumu gibi, yağı da kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Tutulan bölgeye bu yağ ile masaj yapmanız, kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın