havucun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MAYDANOZGİLLER FAMİLYASINDAN HAVUCUN FAYDALARI

Havuç, sağlığımız için gerekli olan birçok vitamin ve minerali içeren bir sebzedir. Kökleri yenen bir bitki olan havuç, A vitamini açısından zengin olup, C, E ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum minerallerini gibi önemli mineralleri de içerir. Yaprakları dere otuna benzeyen havucun farklı birçok rengi vardır.Havucun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Havucun faydaları arasında en bilineni içerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığına katkıda bulunmasıdır. Gece körlüğünü engellemek için havuç, tüketilmesi gereken bir sebzedir. Lifli bir besin olmasından dolayı sindirimi düzenlemesi ve kötü kolesterolü düşürmesi de havucun faydaları arasındadır. Tansiyonu dengeleyen havuç aynı zamanda kalp krizi riskini de azaltır. Kansere karşı vücudun bağışıklığını arttırdığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan çok faydalı bir besin kaynağıdır. Havucun faydaları arasında cildi canlandırması da bulunur. Antioksidan özelliği ile yaşlanmanın belirtileri olan kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktirir. Akne problemi yaşayan kişilerin havuç yemesi veya suyunu içmesi bu rahatsızlıktan kurtulmalarına yardımcı olur. Havucun faydaları arasında hücrelerin çoğalması ve yenilenmesini sağlaması da bulunur. Havuç suyu, özellikle mide ağrılarını azaltmaya ve ülser gibi rahatsızlıkları atlatmaya yardımcı olur. Enginar gibi karaciğer dostu sebzeler arasında bulunur. Birçok hastalığa karşı vücudu korumasının yanında iltihapların azalmasını da sağlaması da havucun faydaları arasındadır. Ara öğünlerde tüketildiği zaman tok kalmanızı sağlar bu yüzden diyetlerde ara öğünlerde havuç tavsiye edilir, böylece aç kalmamış ve kan şekerini dengelemiş de olursunuz. Sağlığımızı ilgilendiren birçok konuda faydalı olduğu için özellikle hamileler tarafından tüketilmesi gereken bir sebzedir. Hem annenin hem de bebeğin vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya destek olması açısından önemlidir.

Havucu Nasıl Tüketebiliriz?

Havucun faydaları için rendelemeden tüketmek daha doğrudur, rendelenen havuç içerdiği vitamin ve minerallerin bir kısmını kaybetmektedir. Havuç, taze olarak tüketilebileceği gibi suyu da sıkılabilir. Sıkılan suyunun içine elma da katarak, bu lezzeti daha zenginleştirebilirsiniz. Türk mutfağında yemeklerde, salatalarda ve tatlı yapımında sıkça kullanılan havucun turşusu da yapılır. Ayrıca havucun yağı da çıkartılmaktadır. Havuç yağı bronzlaştırıcı kremlerde sıklıkla kullanılan bir yağdır ancak sağlıklı bronzlaşmak için korumalı ürünler tercih edilmelidir. Birçok faydası bulunan havucu tek başına veya salatalarda sıkça tüketmenizi tavsiye ederiz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap