hayatini-sadelestir
Blog, Çiftlik Günlüğü

MUTLU BİR İNSAN OLMAK İSTİYORSAN HAYATINI SADELEŞTİR

Şöyle bir etrafınıza bakmanızı istiyorum, eşyalar, arabalar, binalar, insanlar hatta dönün bir de kendinize bakın. Tüketim çılgınlığı içinde kaybolan insanlardan mısınız? İhtiyacınız olmamasına rağmen sırf yapacak bir şey bulamadığınız için alış verişe çıktığınız oluyor mu? Bu soru sadece kadınlara yönelik değil elbette erkeklerin de gereksiz yere aldıkları şeyler oluyor bu bir adet araba kokusu olsa bile…

İnanılmaz bir çılgınlıkla alış veriş yapılıyor, bazen bende yapıyorum ama eskisi gibi değil. İhtiyacım olanı almayı öğrendim. Yemek alışverişini çok az yapıyorum meyve sebzemi kendim yetiştirdiğim için, kıyafet alışverişine çıkmadan önce ise liste yapıyorum, neye ihtiyacım varsa onun dışına çıkmamaya çalışıyorum. Hayatımda sadeleşmeye gidiyorum ve kendimi daha rahat hissediyorum. Çünkü yıkamam gereken çamaşırların, tozunu almam gereken aksesuarların sayısı azaldı. Kütüphanemdeki kitaplar hariç, onlar hep artsın, kütüphanem daha da büyüsün istiyorum.Yeni bir akım başladı, belki duymuşsunuzdur ‘minimalizm’ veya ‘hayatını sadeleştir’. Hazır bahar gelmişken bir bahar temizliği yapsanız, bir senedir dolabınızda duran o kazağı veya kilo verirsem diye tuttuğunuz en sevdiğiniz kotunuz var ya, hah işte onlardan kurtulsanız. Sırf bir anısı var diye sakladığınız saçma şeylerden kurtulsanız. Çok sevdiğiniz insanlardan kalan hatıralar bile olsa, geçmişte takılı kalmanıza gerek var mı?

Söylemesi kolay diye düşünebilirsiniz ama ben de aynı süreçten geçtim, çöpe atmak için iki üç kere düşündüğüm hatta bir kaç damla gözyaşı dökmüşlüğüm bile oldu ama attım sonunda. Hayatını sadeleştir, kurtul yüklerinden dedim kendime. Ama bu bir süreç, size üç gömlek iki elbise bırakın, eviniz inşaatı yeni bitmiş gibi dursun demiyorum. Sadece yüklerinizden kurtulmanızın, gereksiz alışveriş yapmamanızın sizin için iyi olabileceğini söylüyorum, denemiş bir insan olarak.

Bu baharda kendinize bir iyilik yapın, evinizdeki fazlalıklardan kurtulun, kullanılabilir durumda olan eşyalarınızı ihtiyacı olan insanlara verin. Hem kendinizi hem başkalarını mutlu edin. Anılar biriktirin eşyalar değil. Bundan bir sene sonra sizin veya evinizin nasıl göründüğünü kimse hatırlamayacak, hatırlanmanızı sağlayacak şey insanlara hissettirdiğiniz duygular. Sahte görünüşlerle sahte zamanlar geçirmeyin. Kendiniz olun, sade olun, olduğunuz gibi kalın ve mutlu olun.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap