hindistan-cevizinin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI

Palmiyegiller familyasından olan hindistan cevizinin sağlığımız için birçok faydası bulunur. C ve B grubu vitaminleri açısından zengindir ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum minerallerini içeren zengin bir meyvedir. Hindistan cevizi tropikal bölgelerde yetişen, kabuğu çok sert olan ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Sert kabuğunun altına yapışık olarak meyvesi bulunur ve bu meyvenin içi hindistan cevizi suyu ile doludur.

Hindistan Cevizinin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Besleyici bir meyve olan hindistan cevizi aynı zamanda şişmanlatır. Yağ açısından zengin olmasına rağmen, içerdiği yağlar kolay sindirilebilir. Hindistan cevizinin faydaları arasında en bilinenin mideyi kuvvetlendirmesidir. Mide yanması ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Hamilelik döneminde meydana gelen bulantıları bastıran ve kusmayı engelleyen önemli bir meyvedir. Bu dönemde hindistan cevizi dışında nane de mide bulantılarını kesmek için kullanılabilir. Ayrıca kan şekerini dengelemeye de yardımcı olur. Sindirim sisteminin çalışmasını sağlaması da hindistan cevizinin faydaları arasında bulunur; lifli ve yağlı bir meyve olduğu için hazmı kolaylaştırır. Az miktar da protein içerir ve bu sayede vücuda ihitiyaç duyduğu enerjiyi verir. Aynı zamanda kasların güçlenmesini sağlar. Hindistan cevizinin faydaları arasında şüphesiz en önemlisi osteoporoz yani kemik erimesine karşı etkili olması bulunur. Kalsiyum ve magnezyumun emilimini artırarak, kemiklerin bu mineralleri kaybetmesini engeller; kemik ve dişlerin sağlıklı olmasını sağlar. Gelişme çağındaki çocuklar ve menopoz dönemindeki bayanlar için iyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağı olabilir. Birçok faydası bulunan hindistan cevizi, ayrıca cildin canlanmasına da yardımcı olur.

Hindistan Cevizini Nasıl Tüketebiliriz?

Tropik bir meyve olan hindistan cevizinin faydaları için taze, kurutulmuş olarak ya da suyunu tüketebilirsiniz. Hindistan cevizi suyu içerdiği protein, antioksidanlar, lifler ile vitaminler minerallerden dolayı spor içeceklerinde kullanılır. Hindistan cevizi suyundan sirke de yapılır. Kurutulmuş hindistan cevizi genellikle tatlı yapımında kullanılır, ancak besin değerleri taze olanına oranla daha düşüktür. Ayrıca hindistan cevizinin yağı da çıkartılır. Bu yağ yemek yapımında kullanılır. Vücutta depolanmayan bu yağın iştah kesici özelliği de bulunur ayrıca vücutta yağ yakımını da hızlandırır. Hindistan cevizi yağı kozmetik alanında da sıkça kullanılır. Saç ve cilt bakımında, maske yapımında veya tek başına kullanılan hindistan cevizi yağı yumuşatıcı etkisiyle cildi yumuşatır ve besler.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın