ihlamurun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

SOĞUK ALGINLIĞININ KURTARICISI IHLAMURUN FAYDALARI

Ihlamur, yaz aylarında çiçek açan hoş bir kokusu olan ve genellikle Kuzey Anadolu’ da sık yetişen bir ağaçtır. Birçoğumuzun sıkça demlediği çaylar arasında bulunan ıhlamur A, C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum ve demir minerallerini içerir. Bunların yanı sıra ıhlamurda tanen ve bir miktar şeker bulunur.Ihlamurun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Ihlamur, sağlığımız açısından çok faydalı olduğu için en sık demlenen bitki çayları arasında bulunur. Ihlamurun faydaları arasında en bilineni grip ve soğuk algınlığı dönemlerinde bağışıklığı güçlendirmesi ve iyileşme sürecini hızlandırmasıdır. Bu dönemlerde vücudu koruması ve güçlendirmesinin yanı sıra göğsün yumuşamasını ve öksürüğün kesilmesini sağlar. Ayrıca balgamı kesmesi de ıhlamurun faydaları arasında sayılabilir. Ihlamurun kalp ile ilgili de olumlu etkiler bulunur, kalp hastalıklarına karşı vücudu korur ve damar kireçlenmesini engeller. Kan dolaşımını hızlandırması ve kanın temizlenmesini sağlaması da ıhlamurun faydaları arasında bulunur. Sindirim sistemi üzerinde de etkileri bulunan ıhlamur, hazmı kolaylaştırır ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Böbreklerin çalışmasını sağlayan ıhlamurun idrar söktürücü etkisi de bulunur. Ayrıca böbreklerde taş ve kum oluşumuna karşı etkili olması da ıhlamurun faydaları arasında önemlilerindendir. Böbreklerin çalışmasına katkısı dışında böbreklerin temizlenmesini de sağlar. Melisa bitkisi gibi ıhlamurun da sakinleştirici etkisi bulunur. Sinirleri yatıştıran ıhlamur, kişinin rahatlamasını sağlar. Birçok faydası bulunan ıhlamurun mide üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Bunlar, mideyi kuvvetlendirmesi ve ülser gibi rahatsızlıklara karşı etkili olmasıdır. Ihlamurun faydaları arasında en önemlisi içerdiği demir sayesinde kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına karşı vücudu korumasıdır. Birçok bitki çayında olduğu gibi sakinleştirici etkisi olan ıhlamurun faydaları arasında uykunun gelmesini sağlaması da bulunur. Akşamları yatmadan önce içeceğiniz bir bardak ıhlamur çayı rahatlamanızı ve kaliteli uyku uymanızı sağlar. Birçok faydası bulunan ıhlamurun bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur, ancak her türlü bitki gibi ıhlamur da kararında tüketilmelidir.

Ihlamuru Nasıl Tüketebiliriz?

Yaz aylarında toplanan ıhlamurlar kurutularak, cam kavanozlarda, ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Bu tür bitkiler mümkünse kuru ve serin yerlerde muhafaza edilmelidir. Ihlamur bitkisi genel olarak çay demleme de kullanılır. Ancak ıhlamur kaynatılmamalıdır, kaynamaya başlayınca ocaktan alınmalı ve birkaç dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Bitki çayı hazırlarken şeker yerine bal ile tatlandırılması ise bitki çaylarınızın daha zengin bir tada sahip olmasını sağlayacaktır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap