incirin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

BESLEYİCİ YAZ MEYVESİ İNCİRİN FAYDALARI NELERDİR?

Sağlığımız için hem taze hem de kuru olarak tüketebileceğimiz incir A, C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi önemli mineralleri içerir. Yaz aylarında sıkça tüketilen incirin faydaları hakkındaki araştırmalar hala devam etse de, bugüne kadar birçok faydası açığa çıkmıştır. İncir, birkaç meyve gibi protein bakımından zengin olmasına rağmen karbonhidrat ve şeker içermesinden dolayı bazı kişiler tarafından tercih edilmemektedir.İncirin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Dutgiller familyasından olan ve besin değeri yüksek olan incir, yaz aylarının sevilen meyveleri arasında bulunur. Kabukları soyulduktan sonra tüketilmesi gereken, küçük çekirdekleri olan, tatlı bir meyvedir. Yazın sevilen meyvesi incirin faydaları arasında en bilineni öksürük ve bronşit gibi akciğer hastalıklarına karşı vücudun direncini artırmasıdır. Birçok meyvede olduğu gibi incir de hastalık dönemlerinin kısalmasını ve iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Zengin içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı vücudun direncini artırması da incirin faydaları arasında bulunur. İncirde bulunan demir minerali sayesinde kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına karşı etkilidir. Kötü kolesterolü düşürmesi de incirin faydaları arasındadır, ayrıca yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlar ve tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Antioksidan açısından zengin olmasından dolayı yaşlanmanın etkilerini yavaşlatması da incirin faydaları arasında sayılabilir. Birçok meyve ve sebze gibi posalı bir diğer adıyla lifli olan incir, sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Hatta aşırı tüketimi bağırsakların yumuşamasına neden olabilir. Kemik ve diş sağlığına katkısı olan bir meyvedir, çünkü kalsiyum açısından çok zengindir. Bu açıdan gelişme çağındaki çocuklar tarafından kontrollü bir şekilde tüketilmelidir. Birçok faydası bulunan incirin faydaları arasında vücuda enerji vermesi yorgunluğu gidermesi de sayılabilir. Meyvesinin dışında incir sütü olarak bilinen ve dallarından çıkan beyaz süt ise siğillerin tedavisinde kullanılır. Ancak olumlu etkileri olmasına rağmen şeker içeriği fazla olmasından dolayı şeker hastaları tarafından tüketilmemesi gereken bir meyvedir.

İnciri Nasıl Tüketebiliriz?

Türkiye’ de üretimi çok fazla olan incir, Osmanlı döneminden bu yana mutfaklarımızda sıkça kullanılmaktadır. Hem taze hem kuru olarak tüketebileceğiniz incirin kurutulmuşu da vitamin ve mineral bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bazı yemeklerde kullanılan incir en çok tatlı yapımında kullanılır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap