isirgan-otunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ZAHMETSİZCE YETİŞTİREBİLECEĞİNİZ ISIRGAN OTUNUN FAYDALARI

Isırgangiller familyasından olan ısırgan otu Türkiye’nin neredeyse her yerinde yetişebilen, zahmetsiz bir bitkidir. Yaprakları, kökleri ve tohumları kullanılan ısırgan otunun farklı türleri vardır. 20 ila 150 cm arasında değişen yüksekliği ve dişli yaprakları olan bu bitkiye dolayan diken veya gidişken otu da denir. Çok faydalı olan ısırgan otu, ismini değdiği yeri kızartan ve kaşındıran yaprak tüylerinden dolayı almıştır. Formik asit içeren bu tüyler tenimizin kızarmasına ve yanmasına neden olur. Genellikle yaprakları kullanılan ısırgan otu C vitamini ile demir, kalsiyum, potasyum minerallerini içerir.Isırgan Otunun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Isırgan otunun faydaları fazla olmasına rağmen çok bilinen daha doğrusu tüketilen bir bitki değildir. Çocukluğumuzda bizi kaşıntıya tutan ısırgan otu aslında vücudumuz, cildimiz ve saçlarımız için çok yararlıdır. Isırgan otunun faydaları arasından en çok bilineni idrar yolları hastalıklarına karşı etkili olmasıdır. Vücudun temizlenmesine yardımcı olan ısırgan otu, böbrek ve mesanede taş, kum oluşmasını engeller. Kandaki toksinlerin ve vücuttaki ödemin atılmasını sağlaması da ısırgan otunun faydaları arasında sayılabilir. Doğada yetişen nerdeyse her bitkide olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha güçlü bir savunma sistemine sahip olmamızı sağlar. Her yaş grubu için faydalı olan ısırgan otunun anne sütünü arttırıcı etkisi de bulunur. İçerdiği demir minerali sayesinde demir ihtiyacını karşılar dolayısıyla kansızlığa (Anemi hastalığına) karşı vücudu korur. Et yemeyen ve demir eksikliği olanların tüketebileceği alternatif bir bitkidir. Vücuttaki iltihabı temizlenmesinin dışında romatizmaya karşı etkili olduğu da söylenmektedir. Böbrekler üzerinde birçok etkisi olan ısırgan otunun faydaları arasında kabızlığı gidermesi de bulunur.

Isırgan Otunu Nasıl Tüketebiliriz?

Yaz aylarında çiçek açan ısırgan otu, yıl boyunca yetişebilen bir bitkidir. Genellikle yemek yapımında kullanılan bu tüylü yaprakların çayı da demlenir. Çorbanın yanı sıra börek yapımında da tercih edilebilir. Yağı da çıkartılır ve cilt, saç bakımında kullanılır. Isırgan otunun faydaları arasında saçların dökülmesini azaltması da bulunur, bu sebepten dolayı şampuan üretiminde kullanılan bitkiler arasındadır. Akneleri azaltıcı etkisi de cilt üzerindeki faydalarındandır. İnsan sağlığı için birçok yönden etkisi olan ve zahmetsiz bir şekilde yetişebilen ısırgan otuna sofranızda daha çok yer vermeye çalışın.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap