işlenmiş gıdalar
Blog, Çiftlik Günlüğü

SAĞLIK SEKTÖRÜNÜN DOSTU(!) İŞLENMİŞ GIDALAR

Günlük veya haftalık yiyecek alışverişi yapmaya çıktınız, semt pazarlarını mı tercih edersiniz yoksa süpermarketleri mi? Cevabınız pazar ise tebrikler ama cevabınız süpermarketler ise alışveriş arabanızın ne kadarını işlenmiş gıdalar ile dolduruyorsunuz? Aldığınız yiyeceklerin ne kadarını paketlenmiş ürünler oluşturuyor? Uzun bir içindekiler listesi mevcut mu? İsmini okumakta zorlandığınız bir içindekiler listesi var mı? Eğer öyleyse işlenmiş gıdalardan oluşan ve sağlığınızı tehdit eden bir beslenme şekline sahip olabilirsiniz.

Sosyal medyanın gücü sayesinde beslenme konusunda giderek daha bilinçli hale gelmeye başlıyoruz sanki. Sağlıklı ve dengeli beslenme, paleo diyeti, glutensiz beslenme, çiğ beslenme (raw food), şekersiz yaşam gibi birçok konuda farkındalığımız artmaya başladı. Sürekli değişen beslenme akımlarının çoğunda aslında öze dönüş var diyebiliriz. Bunun sebebi de işlenmişi gıdaların gün geçtikçe açığa çıkan zararları ile sağlığımızı tehdit ediyor olmaları olabilir. Eğer sizde beslenmenizde bir değişiklik yapmak istiyor ve daha sağlıklı, enerjik bir yaşama adım atmak istiyorsanız, işlenmiş gıdaları nasıl azaltabileceğinize bir bakalım..

İşlenmiş Gıda Tüketimini Nasıl Azaltabiliriz?

1- Aldığınız yiyecekleri süpermarketler yerine semt pazarlarından almaya başlayabilirsiniz. Yaşadığınız şehirdeki ekolojik pazarları takip edebilir veya kendi ekolojik bahçenize bile sahip olabilirsiniz.
2- Saksıda veya bahçenizde yetiştirebileceğiniz besinlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.
3- Süpermarketlerden alışveriş yapmak durumundaysanız aldıklarınızın etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok içerik o kadar çok işlem görmüş demek.
4- Günlük süt tüketmeye başlayabilirsiniz.
5- Masum sandığınız kahvaltılık gevrekler yerine gerçek bir kahvaltıyı tercih edebilirsiniz.
6- İşlenmiş yoğurtlar yerine kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz.
7- İşlenmiş atıştırmalıklar yerine kuruyemiş veya kurutulmuş meyvelerden tercih edebilirsiniz.
8- Mısır şurubu,  Palm yağı ve işlenmiş şeker içeren ürünleri almayabilirsiniz.
9- Reklamı yapılan ürünlere dikkat ettiniz mi? Genellikle işlenmiş ürünleri reklamlarda çok sık görürüz o yüzden reklamı yapılan ürünleri tüketmeyerek işe başlayabilirsiniz.
10- Koruyucu maddelerle dolu ekmekler yerine az işlem görmüş ekmekler tercih edebilirsiniz hatta yapımı çok basit olan tariflerle kendi ekmeğinizi yapabilirsiniz.

Sağlığımız her şeyden önemli, onu korumak için doğal olandan vazgeçmeyelim. İşlenmiş gıdalar her ne kadar göz alıcı ve lezzetli olsalar da sağlığımızı tehdit ettiklerini unutmayalım…

İşlenmiş gıdaların tüketimini azaltmak için yapabileceğiniz diğer şeyler için Ruhun Doysun‘un web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın