işlenmiş gıdaların zararları
Blog, Çiftlik Günlüğü

İŞLENMİŞ GIDALARIN ZARARLARI NELERDİR?

Büyük şehirlerde yaşayanlar için büyük bir avantaj olarak görünse de aslında tüketimin kalbi olan süpermarketler sağlığımızı tehdit eden besinlerle dolu desem bana ne kadar hak verirsiniz? İşlenmiş gıdaların zararları konusunda ne kadar bilginiz var? Sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa ve bunu değiştirmek istiyorsanız ilk başta midenize giren besinlere dikkat ederek değişime başlayabilirsiniz.İşlenmiş Gıdaların Zararları Nelerdir?

1- Obezite olanların sayısı ülkemizde de giderek artmakta, bunun nedeni işlenmiş gıdaları daha çok tercih edip daha hareketsiz günler geçiriyor olmamız.

2-  İşlenmiş gıdaların çoğu şeker içeriyor, tuzlu gıdalar bile ve kullanılan şeker miktarı genellikle günlük almamız gereken şeker miktarında daha fazla. İşlenmiş gıdalar diyabete yakalanma riskini artıyor.

3- İsmini bile okuyamadığımız birçok maddeyi içeren bu gıdalar obezite, kalp krizi, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

4- Lif açısından zengin olmayan işlenmiş gıdaların zararları arasında sindirim sorunları da önemli bir yere sahip. Lif içeriği az oldukça tok kalma süremiz kısalıyor ve daha çok yemeye başlıyoruz ve daha hızlı kilo alıyoruz.

5- İşlenmiş birçok gıda da “protein değeri yüksek” veya ” D vitamini takviyeli” gibi pazarlama taktikleri sağlığımızı tehdit etmekten öteye gitmiyor. İşlenen birçok gıda besin değerlerini yani vitamin, minerallerini kaybediyor.

6- Kahvaltıların vazgeçilmezleri salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler kanserojen maddeler içeriyor ve sağlığımızı tehdit ediyorlar.

7- İşlenmiş gıdalar aynı zamanda ruh halimizi de etkiliyor; yağ ve şeker açısından zengin olan bu gıdalar depresyon riskini de artırıyor.

8- Şeker içeren işlenmiş gıdalar bağımlılık yaparak hem fiziksel hem ruhsal sağlığımızı tehdit ediyor.

Sağlığımızdan çok kazanılan paranın düşünüldüğü gıda sektörüne yardımcı reklamlar her ne kadar aklımızı çelmek için türlü türlü oyunlar oynasa da işlenmiş gıdalar konusunda gün geçtikçe daha bilinçli hale geliyoruz. Evlerde başlayan bu değişime katılan birçok ünlü şefle birlikte doğal yöntemlerle işlenmiş gıdaları temin etmek artık bir hayal değil. Doğal yöntemlerle işlenmiş gıdalara ulaşmak için tıklayın

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap