ispanagin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KIŞ SEBZESİ ISPANAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Zengin içeriği sayesinde en faydalı sebzeler arasında bulunan ıspanak A, C, E, K ve B grubu vitaminleri ile demir açısından zengin olan ıspanakta demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum minerallerini bulunur.

Ispanağın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Ispanak, özellikle gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi gereken bir sebzedir. Birçok hastalığa karşı vücudun direncini artıran ıspanağın faydaları arasında en bilineni anemi hastalığı olarak bilinen kansızlığa karşı etkili olmasıdır. Lifli bir sebze olmasından dolayı hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. İçerdiği potasyum sayesinde kas kramplarına karşı etkili olması ıspanağın faydaları arasında bulunur, magnezyum minerali ise kaslardaki yorgunluğu alır. Ayrıca kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı çok etkili olan ıspanağın faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesini de sayabiliriz. Büyüme çağındaki çocukların kemik ve diş gelişimine katkıda bulunmasının yanında, kemik yoğunluğunun ilerleyen yaşla birlikte azalmasını da engeller. Sinir sistemi için faydalı olan ıspanak, ayrıca hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasına da yardımcı olan fosfor mineralini içerir. Kış aylarında çok sık yakalandığımız grip ve soğuk algınlığına karşı direnci arttırmak için tüketilmesi gereken çok zengin bir besin kaynağıdır. Boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı etkili olduğu da bilinmektedir. Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı direnci artırması da ıspanağın faydaları arasında bulunur. Enginar ve havuç gibi karaciğer dostu olan ıspanak, karaciğer fonksiyonlarının normale dönmesine de yardımcı olur. Organlarımızla ilgili birçok faydası bulunmasının yanı sıra cildi de canlandırır. Hamileler tarafından tüketilmesi gereken ıspanak bebek ve anne için faydalı birçok vitamin ve mineral içerir. Bebeğin gelişimine katkı sağlar. Ayrıca yüksek tansiyonun düşmesini sağlar ve tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur.

Ispanağı Nasıl Tüketebiliriz?

Kış sebzesi olan ıspanak, taze olarak salatalarda kullanılabileceği gibi yemek, börek ve çorba yapımında da kullanılır. Kaynatıldıktan sonra suyu içilen ıspanak  yorgunluğun giderilmesini ve vücuda enerji gelmesini sağlar. Az kalorili olduğu için diyet yapan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Kış sebzesi olduğu için yazın tüketmek  isterseniz bir iki dakika haşladığınız ıspanakları, soğuk suda bekletin, daha sonra kağıt havluya sarıp kurutun ve buzdolabı poşetlerine koyduğunuz ıspanakları buzlukta saklayın. Yemeklerin dışında cilt bakımı maskelerinde de kullanılan ıspanak, sivilcelerin azalmasını ve cildin tazelenmesini sağlar.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın