kahvenin faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HERKESİN ELİNDEN DÜŞMEYEN KAHVENİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Türkiye’de çaydan sonra en çok tüketilen içecek olan kahve dönem dönem yuhalansa da bu aralar pek bir popüler. Her sokakta bir tane kahve dükkanına denk gelmek mümkün peki bu denli ünlenen kahvenin faydaları ve zararlarını biliyor musunuz? Eskiden tüketilmesi tavsiye edilmeyen hatta sağlığımızı bozduğuna inanılan kahve B grubu vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, potasyum ve manganez minerallerini içerir. Antioksidan açısından zengin olan kahvenin farklı türleri bulunsa da ülkemizde daha çok Türk kahvesi tercih edilir.

Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

1- Kahve üzerine yapılan araştırmalar hala devam ediyor olsa da eskiye nazaran daha çok faydası açığa çıkmış durumda. Kahvenin faydaları arasında en bilineni vücuda enerji vermesidir. Ancak sabahları ayılmak için tüketilen kahveyi aç karnına içmemeye dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü aşırı kahve tüketimi mide rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor.

2- Genellikle sabahları ve yemeklerden sonra tercih edilen kahveyi akşam saatlerinde tüketmek uykunuzu kaçırabilir veya uyku kalitenizin azalmasına neden olabilir. Güzel bir uyku için sakinleştirici çayları deneyebilirsiniz…

3- Gün içerisinde tüketeceğiniz bir fincan kahve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Yağ yakımını arttırdığı gibi sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı olur.

4- İshali keser diye bilinse de aksine kahve içmek bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı giderir.

5- Kahvenin faydaları üzerine yapılan bir araştırmada kahvenin depresyonu azalttığı ortaya çıkmıştır. Ancak aşırı kahve tüketiminin de depresyona neden olduğu bilinmektedir. Bu sebepten dolayı gün içerisinde içilen kahve sayısında aşırıya kaçılmaması gerekir.

6- Aşırı tüketiminin depresyona neden olduğu kahve çarpıntı, uykusuzluk ve anksiyeteye de neden olabiliyor.

7- Kahvenin faydaları arasında şeker hastalığına yakalanma riskini azaltması da sayılabilir.

8- Yüksek tansiyonunuz veya kalple ilgili bir rahatsızlığınız var ise kahve tüketmeden önce doktorunuza danışmanız sizin için faydalı olabilir.

9- Her gün kararında içilen kahve günü daha enerjik geçirmenizi sağlarken, konsantrasyonu da artırır.

10- Birçok faydası olsa da midesi rahatsız kişilerin kahve tüketmemesi gerekir.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın