kakaonun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ÇİKOLATANIN HAM MADDESİ KAKAONUN FAYDALARI

Tatlı krizlerinin baş kahramanı çikolatanın ham maddesi kakaonun faydaları sandığımızdan daha fazla. Zengin besin içeriğiyle hem fiziksel hem zihinsel sağlığımızı korumaya yardımcı kakao potasyum, demir, çinko, magnezyum minerallerini içeriyor. Ebegümecigiller familyasından olan kakao antioksidan açısından da oldukça zengin. Besin değerlerinde yağ ve lif bulunan kakaoda kafein de mevcut. Ancak bu kadar besleyici ve faydalı olan kakao şeker ve yağ ile birleştiğinde sağlığımız için tehlike oluşturabiliyor. Neyse ki bunu engelleme şansımızı bulunuyor o da kakao içeriği yüksek ürünler tercih etmek.

Kakaonun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Ilıman iklimlerde yetişen kakao bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklara karşı koruyor. Damar tıkanıklığına karşı koruyucu olduğu belirtilen kakao kalp krizi riskini de azaltıyor. Kan basıncını dengelemesi de kakaonun faydaları arasında bulunuyor. Antioksidan açısından zengin olması ise korkulu rüyamız olan yaşlanmaya karşı bizi koruyor. Yapılan araştırmalarda cilt üzerinde oldukça etkili olan kakaonun cildimizi güneşin zararları ışınlarından koruduğu da ortaya çıkmış. Bunun yanı sıra kakao yağı cildin nemini, esnekliğini artırıyor ve yaşlanmayı yavaşlatıyor. Sindirim sistemi üzerinde de etkili olan kakaonun faydaları arasında ishali kesmesi de bulunuyor. Bunun için bir miktar bitter çikolata yemeniz yeterli. Kakaonun birçok faydası olsa da onu bu kadar cazip kılan şey tatlı krizlerinin yanında regl döneminin de kurtarıcı olması. Regl döneminde meydana gelen depresyonun en doğal çözümü olan kakao serotonin seviyesini yükseltiyor. Sıkıntılı ruh halimizi düzeltmeye yardımcı kakao stres azaltan besinler arasında.

Kakaonun faydaları fazla olsa da zararları da yok değil. Midesi rahatsız kişilerin kakao tüketmesi reflünün ve diğer mide şikayetlerinin artmasına neden olabiliyor. Bu yüzden midesi hassas olan kişilerin tüketmemesi ya da aşırıya kaçmaması gerekiyor. Böbrek taşı problemi olan kişilerin de tüketmemesi gereken kakao taş oluşumunu artırabiliyor.  Kakaonun bir diğer zararı da içerdiği kafeinden dolayı uykuyu kaçırabilmesi. Her ne kadar sakinleştirici etkisi olsa da kafein içeren kakao enerjinizin artmasına neden olabiliyor.

Kakaoyu Nasıl Tüketebiliriz?

Tatlı krizlerinin baş kahramanı çikolatanın ham maddesi kakaonun faydaları için kakao içeriği yüksek ürünler tercih edilmeli aksi taktirde faydasından çok zararı dokunabilir. Kakao çekirdeklerinden elde edilen tozun şeker, süt ve yağ ile karıştırılmasıyla çikolata yapılıyor. Ve bu karışıma eklenebilen farklı tatlarla çikolata daha cazip hale geliyor. Çikolata dışında kakao tozu pasta ve sıcak çikolata yapımında da kullanılıyor. Kakao yağı ise cilt bakımında kullanılan ürünler arasında, güneşlenirken sürebileceğiniz kakao yağı bronzlaşmanız için en doğal yağ ama siz yine de aşırıya kaçmayın.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın