kaparinin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

EROZYONA KARŞI ETKİLİ OLAN KAPARİNİN FAYDALARI

Dikenli bir bitki türü olan gebere otu yada begre otu genellikle Akdeniz ikliminde yetişir. Bir diğer ismi de kapari olan bu bitki, zahmetsizdir, bakıma ihtiyaç duymaz. Çöl bitkisi olarak bilinen kapari, susuzluğa dayanıklı bir bitkidir. Kapari bitkisinin çiçek açmadan önce toplanan tohumları mutfaklarda kullanılır. Az kalorili olan kapari, C vitamini ile, demir, sodyum, ve fosfor minerallerini içerir. Ayrıca bir miktar bitkisel protein de bulunur.Kaparinin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Türkiye’ de belirli bölgelerde tüketilen kapari bitkisi gün geçtikçe daha sık tüketilmeye başlanmıştır. Kaparinin faydaları halen araştırılsa da bugüne kadar birçok faydası olduğu açığa çıkmıştır. Bunlardan en önemlisi bazı besinler gibi ağrı kesici özelliğinin olmasıdır. özellikle regl döneminde ortaya çıkan sancıları azalttığı bilinmektedir. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilerinin bulunması da kaparinin faydaları arasında sayılabilir. Sindirimin düzenlenmesine yardımcı olan kapari, kabızlığın giderilmesini sağlar. Ayrıca böbrekleri çalıştırıcı etkisi de bulunur. İdrar söktürücüdür ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Bahar ve kış aylarında hastalık sonucu oluşan öksürüğün azalmasını sağlaması ve balgam söktürücü etkisinin bulunması da kaparinin faydaları arasında bulunur. Karaciğer dostu besinler arasında sayabileceğimiz bu tohumlar, karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan bu tohumlar, kanı da temizler. Birçok faydası bulunan kapari tohumları, toplandıktan sonra zehirleyici etkisi olduğundan hemen tüketilmemelidir. Belirli işlemlerden geçtikten sonra kapari tüketilmelidir.

Kapariyi Nasıl Tüketebiliriz?

Yurdumuzda kullanımı yeni yaygınlaşmaya başlayan kaparinin faydaları için işlenmiş olanları tercih edilmelidir. Yeni toplanan kapari tohumları, gölgede kurutulduğu zaman zehirli etkisi yok olmaktadır. Kaparinin tüketimi Avrupa ülkelerinde çok yaygındır. Yemeklerde sıkça kullanılan kapari genellikle salatalarda kullanılır. Gıda, kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılan gebere otunun çayı da tüketilmektedir. Garnitür olarak tüketilen bu tohumlar, et ve balık yemeklerinin yanında tercih edilir. Çok faydalı olan kaparinin turşusu veya konservesini marketlerde bulabilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap