karanfilin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HOŞ KOKULU TOMURCUKLAR KARANFİLİN FAYDALARI

Yemeklerden sonra ağız kokusunu engellemek için kullanılan karanfil, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağacın, tomurcuklarının kurutulmuş halidir. Baharat olarak kullanılan bu hoş kokulu tomurcuklar, bitki çayı yapımında , yemeklerde ve tatlılarda kullanılır.

Karanfilin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Koyu kahverengi bir renge ve sert bir yapıya sahip olan karanfilin faydaları arasında en önemlisi ağrı kesici özelliğinin olmasıdır. Kiraz gibi vücuttaki ağrının azalmasına yardımcı olan karanfil özellikle diş ve diş eti ağrılarına karşı etkili olur. Uyuşturucu etkisinden dolayı geçici de olsa karanfil, diş ağrılarını azaltır. Antiseptik etkisi de olan karanfil, vücuttaki iltihabın azalmasına da yardımcı olur. Özellikle soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıkları sonucu vücutta oluşan halsizliğin giderilmesini sağlaması da karanfilin faydaları arasındadır. Bitki çaylarınıza katacağınız bir kaç tane karanfil, ihtiyacınız olan enerjiyi kazanmanızı sağlar. Antiseptik etkisinden dolayı doğal ilaçlar arasında sayabileceğimiz karanfil, ağız hastalıklarına karşı etkilidir. Yemeklerden sonra, ağız kokusunu gidermek için ağzınızda birkaç dakika tutacağınız karanfil tanesi diş ve diş eti ağrısının da azalmasına yardımcı olur. Ayrıca mide bulantısını azalması da karanfilin faydaları arasında sayılabilir. Özellikle hamilelik döneminde meydana gelen mide bulantılarını azaltmak için hazırlayabileceğiniz karanfil çayı midenizin rahatlamasını sağlar. Mide üzerinde olumlu etkileri bulunan karanfil, ayrıca gaz söktürücüdür ve sindirim sisteminin çalışmasını düzenler. Karanfilin faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırması da bulunur. Enerji veren bir baharat olduğundan karanfil çayı, akşamları yatmadan önce içilmemelidir, uykunun kaçmasına neden olabilir. Yağı da çıkartılan karanfil, kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Ağrıyan bölgeye karanfil yağı ile yapacağınız masaj, ağrınızın kısa sürede geçmesini sağlar. Karanfilin faydaları arasında yağı ile yapılan masaj sonucu romatizma ağrılarının azalması da sayılabilir.

Karanfili Nasıl Tüketebiliriz?

Baharat olarak kullanılan karanfilin faydaları için ağzınızda birkaç dakika tutmanız veya çayını demlemeniz yeterli olur. Karanfil çayı hazırlanırken tomurcuklar kaynatılmalıdır, ancak çok uzun süre değil. Keskin bir tadı olan karanfil, uzun süre kaynatıldığında tadı acılaşabilir. Bitki çayı dışında, yemek ve tatlı yapımında kullanılan karanfil, genellikle şerbet, reçel veya meyve likörü yapımında kullanılır. Ayrıca karanfilin yağı da çıkartılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın