karbonatin-faydalari
Blog, Çiftlik Günlüğü

KARBONAT SANILDIĞI KADAR MASUM MU?

Gün geçtikçe ismini daha çok duymaya başladığımız karbonat diğer adıyla sodyum bikarbonat kimyasal bir bileşiktir. Bu bileşiğin bu kadar ünlü olmasının nedeni ise yemekler olmak üzere temizlikte ve cilt bakımında kullanılması. İlk başlarda sadece hamur işlerinde hamuru kabartmasından dolayı kullanılan karbonatı hayatımızın bir çok alanında kullanabiliyoruz. Peki bu kader kıymetli olan karbonatın faydaları ve zararlarını biliyor musunuz? Birçok alanda tercih edilmesine rağmen zararları da olan karbonatı araştırdım; iyi mi kötü mü karar verme sırası sizde.Karbonatın Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Genellikle yemek yapımında kullanılan karbonatın vücudumuz üzerinde de epey etkisi vardır. Sindirim sistemi sorunları için tercih edilen karbonatın faydaları arasından mide ve bağırsaklardaki gazı gidermesi ilk sıralarda yer alır. Ancak bu kadar faydalı olmasına rağmen zararları bulunan karbonatın aşırı tüketimi mide ülserine davetiye çıkartabilir. Yemeklerden sonra içilen karbonatlı su ise sindirim sisteminin hızlanmasını sağlar. Araştırma yaparken karbonatın faydaları arasında zayıflatmasına dair de bilgiler vardı, zayıflamak uğruna sağlığınızı riske atmak istemiyorsanız karbonat diyetini görmezden gelmenizi tavsiye ederim. Çünkü karbonatlı suyun uzun süreli, aşırı tüketimi vücudunuzdaki B vitaminini azaltıyor ve bu da ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu rahatsızlıklardan en önemlisi kalp ve mide rahatsızlıkları. Özellikle midesi hassas olan kişilerin karbonata karşı dikkatli olması konusunda doktorlar uyarıyor. Sindirim sistemi üzerindeki etkilerinin yanı sıra dişleri beyazlatması da karbonatın faydaları arasında. Dişleri beyazlattığı gibi gümüşleri de parlatacak kadar güçlü olan karbonatın diş minesi üzerinde zararlı olabileceği kanısındayım. Siz siz olun araştırmadan kullanmayın.

Karbonatın Diğer Kullanım Alanları Neler?

Kötü kokuları giderici etkisi de bulunan karbonatı buzdolabınızdaki kokular içinde kullanabilirsiniz. Yemeklerinize sinen buzdolabı kokusunu engellemek çin bir kaseye karbonat koyup buzdolabı rafına koymanız yeterli olacak. Birkaç gün sonra kokunun yok olduğunu göreceksiniz. Koku demişken senelerdir kullandığınız halılarınıza sinen kötü kokular için de karbonat ucuz bir çözüm. Bunun için ise halınıza serptiğiniz karbonatı birkaç saat beklettikten sonra elektrik süpürgesiyle çekmeniz yeterli olur. Koku giderici özelliğiyle ter kokusuna karşı da en etkili doğal çözümdür. Kolonya veya limon ile karıştıracağınız karbonatı macun hale getirdikten sonra temiz olan koltuk altlarına sürmeniz birçok deodoranttan daha etkili olacaktır. Peeling yapmak için kullanılan karbonatın zararları arasında cildi kurutması da bulunur. Peeling yaptıktan sonra cildinizin yumuşacık kalmasını istiyorsanız karbonatı bol su ile yıkamanız önerilir.

Mutfaklarda sıkça tercih edilen karbonat özellikle hamur işlerinde kullanılan bir bileşiktir, hamurun kabarmasına yardımcı olur. Hamur işlerinden sonra bakliyatların pişmesini hızlandırması ve sebzeleri pişirirken renklerini koruması amacıyla da kullanılır. Mutfaktaki işlevleri bunlarla da bitmiyor. Karbonatın faydaları arasında iyi bir temizlik malzemesi olması da sayılır. Lavaboları temizlemek için kullanılan karbonat bir çok zararlı temizlik ürününden daha etkili. Hem zararsız ürünlerle temizlik yapmak hem de tasarruf yapmak istiyorsanız limon, sirke ve karbonat sizin için muhteşem ürünler olabilir. Temizlenmesi zor olan yağı çıkartmak için de karbonat kullanılabilir.

Birçok faydası olmasına rağmen zararları da bulunan karbonatı tüketirken dikkatli olunmalı, uzun süre tüketilmemesi gerektiği gibi aşırı miktarlar halinde de kullanılmamalıdır. Özellikle zayıflamak uğruna kullanılan karbonat kalp, mide, depresyon gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Siz siz olun yararlıdır diye sağlığınızdan olmayın.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap