karnabaharın faydaları nelerdir
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KARNABAHARIN FAYDALARI NELERDİR?

Kış sebzesi olan karnabahar, çok besleyici sebzeler arasında bulunur. Turpgiller familyasından olan bu sebzenin farklı türleri ve renkleri yetişir. Besin değerleri arasında C, E, K ve B grubu vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, sodyum ve kükürt mineralleri mevcuttur. Lifli bir besin olan karnabahar bir miktar protein de içerir.Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

1- Karnabaharın faydaları arasında en önemlisi böbreklerin çalışmasını sağlamasıdır. İdrar söktürücü etkisi bulunan karnabahar idrar yolları enfeksiyonu tedavisine yardımcı olan sebzeler arasındadır.

2- Antibiyotik etkisi bulunan karnabahar vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı olur.

3- Karnabaharın faydaları arasında mide ve bağırsaklardaki ülsere karşı etkili olması da sayılır, karnabahar mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketebileceği sebzeler arasında bulunur.

4- Sarımsak gibi antibiyotik etkisi bulunan karnabahar, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Sarımsağın faydaları için tıklayın

5- Birçok faydası bulunan karnabaharın kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Kalbi güçlendiren karnabahar kalp krizi riskini de azaltır. Kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü etkisinin olması da karnabaharın faydaları arasında sayılabilir.

6- Birçok organ üzerindeki etkilerinin yanı sıra karaciğer dostu sebzeler arasında bulunur. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan karnabahar karaciğerin yenilenmesine de yardımcı olur.

7- Karnabaharın faydaları arasında önemli olanlarından bir tanesi de kemik erimesi olarak bildiğimiz osteoporoz hastalığına karşı vücudu korumasıdır. Karnabaharın içerdiği fosfor minerali hem kemik hem de diş gelişimine katkı sağlar.

8- Yorgunluğa karşı etkili olan karnabahar enerji vericidir.

9- Kilo vermeye yardımcı olan karnabahar yağ yakımını destekler, lifli olmasından dolayı tok kalma süresini uzatır.

Karnabaharı Nasıl Tüketebiliriz?

Karnabahar, genellikle yemeklerde veya çorbalarda kullanılır. Bazı kişiler tarafından çiğ olarak da tüketilir. Yemeklerde kullanılan karnabaharın haşlama suyunu dökmeden, sebze çorbalarında kullanabilirsiniz. Çünkü genellikle dökülen haşlama sularında sebzelerin vitaminleri kalır; bunları yapacağınız çorbalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap