karnabaharin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KARNABAHARIN FAYDALARI NELERDİR?

Kış sebzesi olan karnabahar, çok besleyici sebzeler arasında bulunur. Turpgiller familyasından olan bu sebzenin farklı türleri ve renkleri yetişir. Besin değerleri arasında C, E, K ve B grubu vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, sodyum ve kükürt mineralleri mevcuttur. Lifli bir besin olan karnabahar bir miktar protein de içerir.Karnabaharın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Karnabaharın faydaları içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra antioksidan maddeler açısından fazladır. Bu faydaların arasında en önemlisi böbreklerin çalışmasını sağlaması ve idrar söktürücü olmasıdır. İdrar yolları enfeksiyonları tedavisine yardımcı olan sebzeler arasında karnabahar ilk sıralarda yer alır; antibiyotik etkisinin bulunması vücuttaki iltihabın atılmasına yardımcı olur. Karnabaharın faydaları arasında ikinci en önemlisi ise mide ve bağırsaklardaki ülsere karşı etkili olmasıdır. Mide rahatsızlığı olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği sebzelerdendir. Sarımsak gibi antibiyotik etkisi bulunan karnabahar, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Vücudun, hastalıklara karşı bağışıklığını artırması da karnabaharın faydaları arasında bulunur. İçerdiği farklı antioksidan maddeler sayesinde kansere karşı koruyucu olduğu da yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Birçok faydası bulunan karnabaharın kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Kalbi güçlendiren karnabahar, kalp krizi riskini de azaltır. Kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürücü etkisinin olması da karnabaharın faydaları arasında sayılabilir. Birçok organ üzerindeki etkilerinin yanı sıra karaciğer dostu sebzeler arasında bulunur. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan karnabahar, karaciğerin yenilenmesine de yardımcı olur. Karnabaharın faydaları arasında önemli olanlarından bir tanesi de kemik erimesi olarak bildiğimiz osteoporoz hastalığına karşı vücudu korumasıdır. Karnabaharın içerdiği fosfor minerali hem kemik hem de diş gelişimine katkı sağlar. Ayrıca birçok sebze gibi zihin yorgunluğunun giderilmesini sağlaması da karnabaharın faydaları arasındadır. Unutkanlık diye bilinen Alzheimer hastalığına karşı da koruyucu olan sebzelerdendir. Bütün bu faydalarından dolayı karnabahar genç yaşlı herkes tarafından, mevsiminde tüketilmesi gereken sebzeler arasında bulunur.

Karnabaharı Nasıl Tüketebiliriz?

Karnabahar, genellikle yemeklerde veya çorbalarda kullanılır. Bazı kişiler tarafından çiğ olarak da tüketilir. Yemeklerde kullanılan karnabaharın haşlama suyunu dökmeden, sebze çorbalarında kullanabilirsiniz. Çünkü genellikle dökülen haşlama sularında sebzelerin vitaminleri kalır; bunları yapacağınız çorbalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap