karpuzun faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

YAZ AYLARININ EN ÇOK TÜKETİLEN MEYVESİ KARPUZUN FAYDALARI

Kabakgiller familyasından olan karpuzda A, C ve B grubu vitaminleri ile magnezyum, fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum mineralleri bulunur. Karpuzun ana vatanı aslında Afrika’ dır,  üretimi ise dünyada en çok Çin’ de yapılmaktadır, Türkiye’ de ise birçok bölgemizde üretimi yapılır.Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarında çok sık tüketilen karpuzun ağırlığının ortalama olarak  % 5’ i şeker ve % 90’ı sudan oluşur. Su oranının fazla olması böbreklerin çalışmasını sağlar ve idrar söktürücüdür. Böbreklerin çalışmasını sağlayan karpuz kum ve taşların böbreklerden atılmasını da sağlar. Ayrıca vücuttaki toksinlerin atılması ve kanın temizlenmesi karpuzun faydaları arasında en bilinenidir. Bu özelliklerinden dolayı karaciğer için iyi bir meyvedir çünkü karaciğerin temizlenmesini de sağlamış olur. İçerdiği C vitamini sayesinde vücuda enerji verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırması da karpuzun faydaları arasında sayılabilir. Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olan karpuz kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. İçerdiği yüksek miktardaki lif sindirim sistemi için gerekli ve hazmı kolaylaştırıcıdır.

Karpuzun faydalarından biri de özellikle prostat kanserine karşı etkili olmasıdır, yapılan araştırmalar karpuzun kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu gösterir. Domateste de bulunan likopen isimli madde karpuzda da bulunur. Bu madde kalp ve damar hastalıklarına, osteoporoz diye bilinen kemik erimesine ve kansere karşı vücudun direncini artırır. Domates kadar olmasa da karpuzda da likopen bir miktar bulunur. Karpuz kolesterol ve yağ içermeyen meyveler arasında bulunur. Kemik gelişimini desteklemesi de karpuzun faydaları arasındadır, bu sebepten dolayı gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi gerekir. Yaz aylarında çok sık tüketilmesinin bir başka nedeni de serinletici etkisinin bulunmasıdır, karpuz da kavun gibi yendiği zaman vücuda ferahlık verir. Birçok faydası olmasına rağmen karpuzun şeker hastaları tarafından tüketilmemesi tavsiye edilir.

Karpuzu ve Çekirdeklerini Nasıl Tüketebiliriz?

Düşük kalorili olan karpuzun faydaları için yemeklerden önce yenmesi tavsiye edilir, ancak peynirle beraber tüketildiğinde kilo aldırıcı etkiye sahiptir. Yemeklerden sonra tüketildiğinde ise sindirimi zorlaşır. Taze olarak tüketilen karpuzun ham halinden turşu yapılır. Karpuzun çekirdekleri de kuruyemiş olarak tüketilebilir. Karpuz suyu ise meyve suyu yapımında kullanılır.

Önceki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap