karpuzun faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

YAZ AYLARININ EN ÇOK TÜKETİLEN MEYVESİ KARPUZUN FAYDALARI

Yaz aylarının en çok tercih edilen meyvesi karpuz kabakgiller familyasındandır. Ana vatanı Afrika olup ülkemizde de birçok ilde yetiştirilir. Tek yıllık bir bitki olan karpuz A ve C vitaminleri ile magnezyum, fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum minerallerini içerir. Antioksidan açısından zengin olmasıyla da karpuzun faydaları oldukça fazladır.Karpuzun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

1- Yaz aylarında çok tüketilen karpuzun ağırlığının ortalama olarak % 5’ i şeker ve % 90’ı sudan oluşur. Su oranının fazla olması böbreklerin çalışmasını sağlar ve vücuttaki ödemin atılmasını sağlar. Böbreklerin çalışmasını sağlayan karpuz, kum ve taşların böbreklerden atılmasına yardımcı olur.

2- Karaciğer dostu meyveler arasında bulunan karpuz vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlarken kanın da temizlenmesine yardımcı olur.

3- İçerdiği C vitamini sayesinde vücuda enerji verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırması da karpuzun faydaları arasında sayılabilir. Karpuzdaki C vitamini ayrıca cilt içinde oldukça faydalıdır, karpuz cildin nemlenmesini sağlarken, canlanmasını da  sağlar.

4- Hemen her öğünde tüketilen karpuz sindirim sistemini çalıştırmasıyla kabızlığı giderir.

5- Domateste de bulunan likopen isimli madde karpuzda da bulunur. Bu madde kalp ve damar hastalıklarına, osteoporoz diye bilinen kemik erimesine ve kansere karşı vücudun direncini artırır.

6- Yaz aylarında çok sık tüketilmesinin bir başka nedeni de serinletici etkisinin bulunmasıdır; karpuz da kavun gibi yendiği zaman vücuda ferahlık verir.

7- Birçok faydası olmasına rağmen karpuz şeker hastalarının dikkatli tüketmesi gereken meyveler arasında bulunur.

Karpuzu ve Çekirdeklerini Nasıl Tüketebiliriz?

Yaz aylarında içimizi serinleten ve bize enerji veren karpuz genellikle taze tüketilir. Uzun süre taze kalmasını sağlamak için buzdolabında muhafaza edilmesi gereken karpuzun turşusu da yapılır. Karpuzun çekirdekleri de kuruyemiş olarak tüketilebilir. Karpuz suyu ise meyve suyu yapımında kullanılır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap