kavunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

VÜCUDU SERİNLETEN KAVUNUN FAYDALARI

Yaz aylarının en sevilen meyveleri arasında olan kavun da A ve C vitaminleri ile sağlığımız için önemli olan demir, kalsiyum, potasyum ve sodyum minerallerini içerir. Karbonhidrat açısından zengin olan kavun, az miktar da bitkisel protein içerir.Ülkemizde farklı türleri yetiştirilen kavun, sürüngen ve kısa ömürlü bir bitkidir. Kabakgiller familyasından olan kavunun meyvesi sulu ve hoş kokuludur.Kavunun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Kavun, yaz mevsiminde sofralardan eksik olmayan meyveler arasında yer alır. Kavunun faydaları arasında en önemlisi kanı temizlemesidir. Bol sulu olan kavun, karpuza benzer özellikler taşır. Bunlardan bir tanesi böbreklerin çalışmasını sağlamasıdır. İdrar söktürücü etkisi bulunan kavun, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böbreklerdeki kum ve taşın atılmasını sağlaması da kavunun faydaları arasında sayılabilir. Böbrekleri çalıştıran kavun, sindirim sisteminin de çalışmasını hızlandırır. Lif açısından zengin olmasıyla hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Bu sebepten dolayı aşırı miktarda da tüketilmemelidir. Ayrıca kavun, mide ve bağırsak rahatsızlığı bulunan kişilerinde tüketmemesi gereken meyveler arasında bulunur.Kavunun faydaları arasında romatizma ağrılarını azaltmasını ve bu rahatsızlığa karşı vücudu korumasını da sayabiliriz. Yaz mevsiminde kavunun sıkça tüketilmesinin sebepleri arasında vücudu serinletmesi de bulunur. Sıcak havalarda vücudun ferahlamasını sağlayan en doğal kaynaklardan bir tanesi kavundur. Birçok meyve de olduğu gibi vücudun kaybettiği enerjiyi geri kazanmasını sağlaması da kavunun faydaları arasındadır. Ayrıca, sinirleri yatıştıran kavun, kişinin rahatlamasını da sağlar. Birçok faydası bulunan kavun, uyku problemi olan kişilerin de tüketmesi gereken meyveler arasında bulunur. Kişinin ruh halinin sakinleşmesine yardımcı olması sayesinde uykunun düzene girmesini de sağlar.

Kavunu Nasıl Tüketebiliriz?

Kavunun faydaları için iyice olgunlaştıktan sonra tüketilmelidir. Kavun, kesildikten sonra kısa bir süre içinde yenmelidir, aksi takdirde çabuk bozulacaktır. Tam olgunlaşmamış hali ise bazı yörelerimizde turşu yapımında kullanılır. İyice olgunlaştıktan sonra tüketilmesi gereken kavun, maalesef kısa ömürlü bir meyvedir. Kavun taze olarak tüketilmesinin dışında cilt bakım maskelerinde de kullanılır. Dilimlenmiş kavun ezilip süt ile karıştırılır ve yüze sürülürse cildin nemlenmesine yardımcı olur. Özellikle kuru cilde sahip kişilerin uygulaması gereken bu basit tarif cildin canlanmasını da sağlar. Ayrıca kavunun kabukları ve çekirdekleri de kullanılır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap