keciboynuzunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HER DERDE DEVA KEÇİBOYNUZUN FAYDALARI

Keçiboynuzu, ılıman iklimlerde yetişebilen ve boyu yaklaşık on metreyi bulan bir ağaçtır. Kışın yapraklarını dökmeyen bu ağaç, daha çok Akdeniz bölgemizde yetişir. Diğer bir ismi harnup olan keçiboynuzu, besin değerleri açısından çok zengindir ve çok faydalı bir meyvedir. Baklagiller familyasından olan bu meyve, ismini boynuza benzeyen şeklinden almıştır. Keçiboynuzunda, A, E ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve potasyum minerallerini bulunur.Keçiboynuzunun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Keçiboynuzunun faydaları arasında en önemlisi akciğer üzerindeki etkileridir. Akciğer hastalıklarına yakalanma riskini minimuma indiren keçiboynuzunun balgam söktürücü etkisi vardır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Sigara içenlerin mutlaka tüketmesi gereken keçiboynuzu, bronşların açılmasını sağlar. Nefes darlığı için harnupun çok faydalı olduğu bilinmektedir. Kalp çarpıntısını azaltan keçiboynuzu, kalbi güçlendirir ve korur. Akdeniz bölgesinde sıkça tüketilen keçiboynuzunun faydaları arasında kanı temizlemesi de bulunur. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve karaciğer için çok faydalıdır. Sağılıklı çalışan sindirim sistemi için önerilen keçiboynuzu ishali keser. Mide ve bağırsaktaki gazların giderilmesini sağlaması da keçiboynuzunun faydaları arasındadır. Ayrıca keçiboynuzu, mide ağrılarının azalmasına da yardımcıdır. Çok besleyici olan keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi, gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gereken besinlerdendir. Zayıf bünyeye sahip olan çocukların hastalıklara karşı direncini artıran keçiboynuzu, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların atlatılmasını hızlandırması da keçiboynuzunun faydaları arasındadır. Menopoz döneminden sonra kadınlarda çok sık rastlanan kemik erimesine karşı keçiboynuzu oldukça etkilidir. Üzüm pekmezi gibi keçiboynuzu pekmezi de kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına yakalanma riskini düşürür. Bu iki sebepten dolayı kadınların ve gelişme çağındaki çocukların keçiboynuzu tüketmesi tavsiye edilir. İçerdiği maddeler sayesinde kiraz gibi ağrı kesici etkisinin bulunması da keçiboynuzunun faydaları arasındadır.

Keçiboynuzunu Nasıl Tüketebiliriz?

Keçiboynuzunun faydaları için kurutulmuş hali tüketilebileceği gibi pekmezi de yapılır. Kurutulmuş keçiboynuzu, ağzı kapalı olarak serin yerde muhafaza edilmelidir. Pekmezi yapılan keçiboynuzu, tek başına yenebileceği gibi bal ya da tahin ile karıştırılarak da tüketilebilir. Ayrıca keçiboynuzu, un üreteminde de kullanılır. Keçiboynuzu unu, süt ile karıştırılarak içecek yapımında ya da tatlı yapımında kullanılır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap