kefirin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MUCİZEVİ BESİN KEFİRİN FAYDALARI

Uzun yıllardır özellikle Kafkasya’ da tüketilen kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Ekşimsi bir tadı olan kefir, mayalanmış bir süt ürünüdür. A, D, E, K ve B grubu vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum, fosfor ve selenyum gibi vücudumuza birçok faydası olan minerali içerir.Kefirin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Artık marketlerde rahatlıkla bulabileceğimiz kefir, karnabahara benzeyen bir şekle sahiptir.  Probiyotik açısından zengin olan kefirin faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Birçok hastalığa karşı bizi korumaya yardımcı olan kefir, çocukların gelişimine destek olan besinler arasındadır. Özellikle kemik ve kas gelişimi ne çok büyük katkısı olan kefir, sporcular için de çok önemli bir besin kaynağıdır. İştah açıcı etkisi olan kefirin faydaları arasında sindirim sistemini çalıştırması da sayılabilir. Hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra bağırsaklar için önemli olan probiyotikleri de içerir. Özellikle antibiyotik kullanımı sonrası zarar gören bağırsak florasının yenilenmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi için kefir genç yaşlı herkesin tüketmesi gereken bir içecektir. Karaciğer dostu olarak da sayabileceğimiz kefir, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.  Kan dolaşımını düzenleyen kefirin faydaları arasında kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da sayılabilir. Yaşlanma karşıtı, doğal bir ilaç olan kefir, hücrelerin yenilenmesini sağlarken ciltteki kırışıklıkların da azalmasına yardımcı olur. Cildimizden organlarımıza kadar birçok olumlu etkisi olan kefirin faydaları arasında stresi azaltması da bulunur. B grubu vitaminlerini içeren kefir, depresyonun etkilerini de azaltır. Bağırsakları yenileyici etkisi olan kefirin mide üzerinde de onarıcı etkisi vardır ve kişinin, mide hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.  Birçok faydası olan kefir taneleri ayrıca böbrek taşının oluşmasını da engeller.

Kefiri Nasıl Tüketebiliriz?

Sağlığımız için doğal ve zararsız bir ilaç olan kefir, yediden yetmişe herkes tarafından tüketilmesi gereken bir besindir. Ayran ve yoğurda benzer özellikleri bulunan kefirin hafif ekşimsi bir tadı vardır. Tadından dolayı pek tercih edilmeyen kefiri meyvelerle lezzetlendirerek içebilir veya salata soslarında kullanabilirsiniz. Evde bile kolaylıkla yapabileceğinizi kefiri uzun süre muhafaza edebilmek için buzdolabında saklamanız gerekir. Ayrıca kefir yapımında ve tüketiminde metal ile temas etmemesi önemlidir.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap