kekigin-faydalari
Kategoriler

İLAÇ NİYETİNE KULLANILAN BİTKİLERDEN KEKİĞİN FAYDALARI

Yemeklerde sıkça kullandığımız kekiğin içerisinde A, C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum, demir mineralleri ve uçucu yağlar bulunur. Kekik, ballıbabagiller familyasındandır ve birçok farklı türü bulunur. Türkiye’ de yaklaşık 30 farklı türü yetişir.Kekiğin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Türk mutfağına lezzet katan baharatlar arasında kekik şüphesiz en üst sıralarda yer alır. Taze veya kuru olarak tüketilen kekiğin birçok faydası bulunur. Çok uzun süredir kekik, mide rahatsızlığı olanlar tarafından, tedaviye destek amaçlı olarak kullanılır. Hatta bunun için hazırlanan kürler bile bulunmaktadır. Mide rahatsızlıklarının iyileşme sürecini hızlandırması ve bu hastalıklara karşı mideyi koruması kekiğin faydaları arasında en önemlisidir. Birçok bitki gibi kekik de hazmı kolaylaştırır. Ayrıca kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur. Biberiye gibi hafızayı güçlendirmesi kekiğin faydaları arasında sayılabilir. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde yakalandığımız grip, soğuk algınlığının doğal ilaçlarından bir tanesi kekiktir. Antiseptik etkisi bulunan kekik, boğazdaki iltihapların azalmasına yardımcı olur. Böylece boğaz ağrısını azaltması da kekiğin faydaları arasındadır. Bunun için çayını demlediğiniz kekik suyu ile gargara yapmanız yeterlidir. Ayrıca astım ve öksürük gibi akciğer hastalıklarına karşı etkili olması da kekiğin faydaları arasında bulunur. Hastalıklara karşı vücudun bağışıklığını artıran kekiğin iştah açıcı etkisi de bulunur. Kalp sağlığı içinde olumlu etkileri bulunan kekik, kalp çarpıntılarını azaltır ayrıca kötü kolesterolün düşmesinde de rol oynar. Kekik yağının ise antimikrobiyal özelliğinden dolayı bazı mikropları öldürdüğü yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Birçok faydası bulunan kekiğin yüksek tansiyon hastaları tarafından çok tüketilmemesi gerekir; çünkü kekik tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Kekiği Nasıl Tüketebiliriz?

Baharat olarak kullandığımız kekiğin birçok farklı türü bulunur. Kekiğin faydaları için taze olarak, salata veya bitki çayınızda kullanmanız yeterlidir. Özellikle güney bölgelerimizde sıkça yapılan taze kekik salatası, lezzetli bir meze olarak da tüketilebilir. Taze veya kuru yapraklardan demlenen çayının ise vücuttaki enfeksiyonu azaltması ve mide ağrılarının hafifletmesi kekiğin faydaları arasındadır. Ancak kekik çayı yapılırken, kesinlikle kaynatılmamalıdır; sadece demlenmesi yeterli olur. Yemeklerde ise kekik sıkça kullanılan baharatlar arasında bulunur. Kekiğin özelliklerinden bir tanesi de bazı baharatlar gibi bozulmamasıdır; kekik uzun süre muhafaza edilebilen baharatlar arasındadır.Ayrıca kekiğin yağı da çıkartılır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap