kekiğin faydaları
Kategoriler

Doğal İlaç Kekiğin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yemeklerde sıkça kullandığımız kekik ılıman bölgelerde yetişen bir çalı türüdür. Ballıbabagiller familyasından olan kekiğin yaklaşık 400 farklı türü bulunur. Ülkemizde genellikle baharat olan kekiğin faydaları oldukça fazladır.  İçerisinde A, C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum, demir mineralleri ve uçucu yağlar bulunur.

Kekiğin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  • Türk mutfağına lezzet katan baharatlar arasında olan kekiğin en bilinen faydası mide rahatsızlıklarına karşı etkili olmasıdır. Kekik, kekik suyu uzun yıllardır mide hastalıklarında tedaviye destek amaçlı kullanılır.
  •  Sindirim sistemi üzerinde etkili olan kekik hazmı kolaylaştırır, şişkinliği azaltır ve gaz gidericidir.
  •  Stresli dönemlerin kurtarıcısı olabilecek kekik ile hazırlayacağınız bitki çayı sakinleşmenize ve rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.
  • Mevsim geçişlerinde sıkça yakalandığımız grip ve soğuk algınlığına karşı doğal bir ilaç niteliğindedir. Antiseptik etkisi bulunan kekik boğazdaki iltihapların azalmasına yardımcı olur. Böylece boğaz ağrısını azaltması da kekiğin faydaları arasındadır. Bunun için çayını demlediğiniz kekik suyu ile gargara yapmanız yeterlidir.
  • Kekik gibi kekik yağının da anti mikrobiyal olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sebepten dolayı doğal bir temizlik ürünü olarak belli miktar su ile karıştırılarak kullanılabilir.
  • Soğuk algınlığı, nezle gibi rahatsızlıkların atlatılmasına yardımcı olan kekiğin faydaları arasında vücuda enerji vermesi de bulunur.
  • Birçok faydası olmasına rağmen her bitkide olduğu gibi kekiğin tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır, ciddi rahatsızlıkları olan kişiler kekiği tedaviye destek amaçlı kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.

Kekiği Nasıl Tüketebiliriz? 

Baharat olarak kullandığımız kekiğin birçok farklı türü bulunur. Kekiğin faydaları için taze olarak, salata veya bitki çayınızda kullanmanız yeterlidir. Özellikle güney bölgelerimizde sıkça yapılan taze kekik salatası, lezzetli bir meze olarak da tüketilebilir. Taze veya kuru yapraklardan demlenen çayının ise vücuttaki enfeksiyonu azaltması ve mide ağrılarının hafifletmesi kekiğin faydaları arasındadır. Ancak kekik çayı yapılırken, kesinlikle kaynatılmamalıdır; sadece demlenmesi yeterli olur. Yemeklerde ise kekik sıkça kullanılan baharatlar arasında bulunur. Kekiğin özelliklerinden bir tanesi de bazı baharatlar gibi bozulmamasıdır; kekik uzun süre muhafaza edilebilen baharatlar arasındadır.Ayrıca kekiğin yağı da çıkartılır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın