kemik suyunun faydaları nelerdir
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ATALARIMIZDAN BİZE KALAN LEZZET KEMİK SUYUNUN FAYDALARI

Sağlıklı ve dengeli beslenme bir moda akımı gibi hızla yayılıyor  ve bu akımla beraber insanlar geçmiş yeme alışkanlıklarına tabiri caizse öze dönmeye başladı. Eskiden değerli sayılan ne varsa tekrar menülerimizde yerlerini almaya başladılar. Bunlardan biri belki de en faydalı olanlarından kemik suyu. Yurt dışında özellikle Amerika’da adına kafelerin açıldığı kemik suyu ülkemizde de restoranlarda yerini alıyor.

Atalarımızın kurban ettikleri hayvanların her yerini kullanması ve hiçbir parçasını çöpe atmamaları hayvanlara duydukları saygıyı gösterirken bize de sağlıklı tarifler bırakmışlar. Bu tariflerden biri de kemik suyu. Bitki çayı gibi tüketilmeye başlanan kemik suyunun faydaları içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra kolajen, glukozamin, kondroitin, glutamin ve prolin gibi maddeleri içeriyor.  Ağırlıklı olarak kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeren kemik suyu içerisine koyduğunuz sebzelere göre de besin değerleri artabilir.Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

1- Genç yaşlı herkesin tüketmesi gereken kemik suyunun faydaları arasında en bilineni kemikleri ve kasları güçlendirmesidir. Sporcuların beslenmesinde önemli bir yer tutan kemik suyu gelişme çağındakilerin kemik gelişimini desteklerken ileri yaşlardakileri de kemik erimesine karşı korur.

2- Yaş ilerledikçe esnekliğini kaybeden kemiklerin en doğal ilacı olan kemik suyu eklem ağrılarının azalmasını da sağlar.

3-  Mide ve bağırsaklar için oldukça faydalı olan kemik suyunun içerisindeki jelatin bağırsak duvarını kaplayarak yaraların iyileşmesini hızlandırır ve sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmamıza yardımcı olur.

4- Kemik suyunun faydaları arasında  bağışıklık sistemini güçlendirmesini de sayabiliriz. Birçok vitamin ve minerali içinde barındıran kemik suyu özellikle grip ve soğuk algınlığı döneminde içildiğinde hastalıkların iyileşme sürecini de hızlandırır.

5- Cilt üzerinde de oldukça etkili olan kemik suyu içersinde bulunan kolajen kozmetik sektörünün vazgeçilmezleri arasında. İçeriğindeki maddeler ile yaşlanma hızını yavaşlatan kemik suyu aynı zamanda ciltteki kırışıklıkların da azalmasına yardımcı olur.

6- Saçların ve tırnakların güçlenmesini sağlaması da kemik suyunun faydaları arasındadır.

7- Vücudu baştan aşağıya yenileyen kemik suyu enerji verici olmasının yanında uyku kalitesini de artırır.

8- Gelişme çağındaki çocuklar için çok faydalı olan kemik suyu hafızayı da güçlendirir.

Not: Birçok faydası olan kemik suyunun belki de tek zararı kolesterolü yükseltmesi o yüzden her besinde olduğu gibi aşırı tüketiminden uzak durulmalı.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap