kerevizin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DİYET SEBZESİ KEREVİZİN FAYDALARI

Maydanozgiller familyasından olan kereviz besleyici ve faydalı sebzeler arasında ilk sıralarda yer alır. Kökleri, sapları, yaprakları ve tohumları kullanılan kereviz, karbonhidrat ve protein içeren lifli bir sebzedir. Kereviz, A, C, E, K ve B grubu vitaminleri ile sodyum, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, çinko ve fosfor minerallerini içerir.Kerevizin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Kerevizin faydaları birçok organımızı olumlu yönde etkiler. Bu faydalardan en önemlisi karaciğer ile ilgili olanlardır. Enginar gibi karaciğer dostu olan kereviz, karaciğerin yenilenmesini ve düzenli çalışmasını sağlaması kerevizin faydaları arasındadır. Hatta siroz hastalığında tedaviye destek amacı ile kürleri de hazırlanır. Ancak, kereviz ilaç niyetine kullanılmamalı, ilk başta doktora başvurulmalı ve kereviz tedaviye destek amacı ile kullanılmalıdır. Karaciğer için etkili olan kerevizin faydaları arasında kanı temizlemesi de bulunur. Kalp için olumlu etkileri bulunan kereviz, kötü kolesterolün düşürülmesini de sağlar. Birçok meyve sebze gibi böbreklerin çalışmasını sağlar ve idrar söktürücüdür. Böbreklerde oluşan kum ve taşın atılmasını sağlaması da kerevizin faydaları arasında yer alır. Böbrekleri çalıştıran kereviz, vücutta biriken ödemin atılmasını da sağlar. İştah açıcı sebzeler arasında bulunan kereviz, mideyi de güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci artırır. İçeriğindeki demir minerali sayesinde kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına karşı etkili olması da kerevizin faydaları arasında bulunur. Kereviz ayrıca iltihaplı eklem romatizması sonucu ortaya çıkan ağrıları azaltır ve bu hastalığa karşı vücudu korur. Siroz hastalığı gibi romatizmaya karşı da kereviz kürleri hazırlanmaktadır. Kerevizin bu iki rahatsızlık üzerindeki etkisi, yapılan araştırmalar sonucu da kanıtlanmıştır. Sağlığımızı olumlu yönde etkileyen sebzeler arasında bulunan kereviz bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir, bu sebepten dolayı alerjik bünyeye sahip kişiler dikkatli tüketmelidirler.

Kerevizi Nasıl Tüketebiliriz?

Kerevizin faydaları için kökü, sapları ve yaprakları kullanılabilir. Maydanoza benzer yaprakları salata yapımında veya yemeklerde lezzet vermesi amacıyla tüketilebilir. Kökü ise yemeklerde, salatalarda ve çorbalarda sıkça tercih edilir. Bazı ülkelerde kerevizin tohumları baharat olarak kullanılır. Az kalorili olan kereviz, diyetler sıkça tüketilir. Lif açısından zengin olmasında dolayı hem tok kalma süresini uzatır hem de sindirim sisteminin çalışmasını sağlayarak hazmı kolaylaştırır.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap