keten-tohumunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DİYETLERDE SIKÇA TERCİH EDİLEN KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI

Bir süredir revaçta olan keten tohumu ve yağını merak edip araştırdım. Diyet yapanlar ve cilt rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanıldığını bildiğim keten tohumunun meğer birçok faydası varmış. Ancak araştırdıkça fark ettim ki bilinçsiz kullanımı faydadan çok zarara neden olabiliyor. Genellikle zayıflamak için tüketilen keten tohumu ketengiller familyasındandır. Güzel, mavi çiçekler açan ve yaklaşık 60 santim boyunda olan bir bitkidir. Tohumu ve lifi için yetiştirilen keten tohumu dünyanın pek çok yerinde yetiştirilir. Keten tohumunun faydaları şüphesiz içerdiği omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır. A, E vitaminleri ile potasyum, demir, bakır ve magnezyum minerallerini içerir.Keten Tohumunun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Omega-3 yağ asidi açısından zengin olan keten tohumunun faydaları arasından en önemlisi kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korumasıdır. Damar tıkanıklığına karşı etkili olduğu için kalp krizi riskini de azaltmaya yardımcı olur. Kan şekerinin düşmesini sağlar ve kan şekerini dengeler, aynı zamanda kötü kolesterolü düşürücü etkisi de bulunur. Birçok besinden daha fazla omega-3 barındıran keten tohumu yağı, balık tüketemeyenler veya balık yağı içemeyenler için bir alternatif olabilir ancak balıkla eş değere sahip olmadığını kabul etmek gerekir. Ruh sağlığımız üzerinde de etkileri bulunan keten tohumunun faydaları arasında depresyon karşıtı olması da sayılabilir. Beynimiz üzerindeki bir diğer etkisi de unutkanlığa karşı bizi koruyor olmasıdır. Diyetlerde kullanılmasının sebebine gelecek olursak ilk başta metabolizmayı hızlandırması sayılabilir bunun yanı sıra yağ yakıcı olduğu da bilinmektedir. Lif açısından zengin olduğu için tok tutması da keten tohumunun faydaları arasındadır. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen keten tohumu menopoz sıkıntılarının azalmasına da yardımcıdır ve adet düzensizliklerine karşı etkili olduğu da söylenmektedir. Sindirim sistemini çalıştıran keten tohumu ve yağı kabızlığı giderir; mide hastalıklarına karşı da etkilidir. Bu denli faydası olmasına rağmen zararları da bulunan keten tohumunun uzun süreli ve aşırı miktarlarda tüketilmemesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor. Keten tohumunun aşırı tüketiminin kansere neden olabileceğini söyleyen uzmanlar, hamile ve emziren kadınların tohumunu ve yağını tüketmemesini belirtiyorlar. Ayrıca bazı kişilerde alerjiye sebep olan keten tohumu, yüksek tansiyonu olan kişilere de tavsiye edilmemektedir.

Keten Tohumunu Nasıl Tüketebiliriz?

Aktarlarda ve doğal ürün satan mağazalarda bulabileceğiniz keten tohumu ve yağı hava almayan kaplar da olmalıdır. Özellikle öğütülmüş keten tohumu ve keten yağı havayla temas ettiğinde özelliklerini yitirmektedir. Hatta bazı kaynaklar bu durumda ürün kullanımının zararlı olabileceğini dile getirmektedir. Keten yağı tüketiminde ise daha dikkatli olunmalı çünkü ısıl işlemden geçirilerek elde edilen keten yağına bezir yağı denilir ve bu yağ boya sektöründe kullanılmaktadır. Uzmanlar, yemek için kullanılacak olan keten yağının ısıl işlemden geçmemiş ve taze olması gerektiğini belirtiyorlar. Dikkatli kullanılması gereken keten tohumu günümüzde yemeklerde, salatalarda ve hamur işlerinde kullanılmaktadır. Keten tohumunun faydaları için lütfen sağlığınızdan olmayın, en faydalı besinin bile bilinçsiz tüketimi sizi daha kötü duruma düşürebilir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap