kimyonun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

ET YEMEKLERİNİN VAZGEÇİLMEZİ KİMYONUN FAYDALARI

Doğu Akdeniz kökenli olan kimyon, maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Kısa boylu ve otsu olan bu bitki pembe veya beyaz çiçekler açar. Türkiye’ de Ege ve Karadeniz bölgelerinde üretimi çok sık yapılır. Bu bitkinin tohumları genellikle baharat olarak kullanılır. Türk mutfağında sıkça kullanılan kimyon, A, E ve B grubu vitaminleri ile demir, kalsiyum, magnezyum, ve fosfor minerallerini içerir.Kimyonun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Baharat olarak sıkça kullandığımız kimyonun sağlığımızı ilgilendiren birçok faydası bulunur. Kimyonun faydaları arasında en bilineni sindirim sistemi üzerindeki etkileridir. Kimyonun, sindirim sistemindeki etkileri o kadar güçlüdür ki, eski zamanlardan beri tedavi amacı ile kullanılır. Kimyon, hazımsızlığı giderir, bağırsakların çalışmasını sağlar. Mide ve bağırsaktaki gazların sökülmesini sağlaması da kimyonun faydaları arasındadır. Bu tohumlar sağlıklı çalışan bir sindirim sistemine sahip olmanıza yardımcı olur. Kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri açısından zengin olan kimyon diş ve kemiklerin güçlü olmasını sağlar, kemik erimesi riskini azaltır. Kan basıncının dengelenmesini sağlayan kimyon, yüksek tansiyonu düşürür. Demir minerali içeren kimyon kansızlık riskini de azaltan baharatlar arasında bulunur. Özellikle kadınları ilgilendiren bu problem için et yemeklerine kimyon katmaları, bu hastalığa yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Doğada yetişen birçok bitki de olduğu gibi kimyon da bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Kaslar üzerinde gevşetici etkisinin olması da kimyonun faydaları arasında sayılabilir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunan bu baharat, sinirden kaynaklı oluşan baş dönmelerinin de azalmasına yardımcı olur.

Kimyonu Nasıl Tüketebiliriz?

Çok güçlü bir tadı ve kokusu olan kimyon tohumlarının öğütülmüş hali mutfaklarda, baharat olarak kullanılır. Genellikle et yemeklerine lezzet vermesi için kullanılan kimyon, peynir ve ekmek yapımında da kullanılabilir. Kimyonun faydaları için özellikle et yemeklerinizde sıkça kullanabilirsiniz, ancak güçlü ve keskin bir tadı olan kimyon, aşırı miktarlarda kullanılmamalıdır. Baharat olarak kullanımının dışında kimyonun yağı da çıkartılır. Kimyon yağı, tedavi amaçlı olarak da kullanılabilir. Bu yağ ile yapılan masaj sonucu kasların gevşemesini ve kas, kemik ağrılarının azalmasını sağlaması da kimyonun faydaları arasında sayılabilir. Tüm baharatlarda olduğu gibi kimyon da ağzı kapalı olarak, kuru yerlerde saklanmalıdır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap