kinoanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

BESLENMEMİZE YENİ EKLENEN KİNOANIN FAYDALARI

Chia tohumları gibi bir anda ünlenen Kinoa, uzun süre ekranlarda olacak gibi görünüyor. Bu aralar pek bir popüler olan kinoa, İnkalar zamanından kalan bir tahıl ürünü, ne varsa eskilerde var diye boşuna dememişler. Ana vatanı Güney Amerika olan kinoa, yaklaşık iki metreye ulaşan bir bitkinin tohumlarıdır. Besin değeri açısından oldukça zengin olan bu tohumların yetiştiği bölgeye göre renkleri de farklılık gösteriyor. Ülkemizde genelde tek rengi bulunan kinoanın diğer renkleri ise kırmızı sarı, siyah ve yeşil. Kinoanın faydaları hakkında bu kadar çabuk bilgi sahibi olmamızın sebebi ise içerdiği protein miktarının fazla olması. Birçok tahıldan daha fazla protein içeren tohumlar veganlar için yeni bir alternatif olacak gibi. Protein içeriğinin yanı sıra demir ve magnezyum mineralleri açısından da zengin ayrıca fosfor, kalsiyum, potasyum, demir, sodyum ve selenyum mineralleri ile A, E ve B grubu vitaminlerini içeriyor.

Kinoanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Besin değeri açısından zengin olan kinoanın faydaları saymakla bitmiyor. Diyet yapanlar ve sağlıklı beslenen kişiler için alternatif olan kinoa tohumları, chia tohumları gibi diyetlerde kullanılıyor. Yüksek besin değeri sayesinde kişinin, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almasını sağlıyor ancak aşırı tüketimi kilo kaybetmenizi engelliyor. Yüksek kalorili bir tahıl olan kinoanın bilinçsizce kullanımı kilo vereyim derken almanıza da neden olabilir. Buna rağmen içerdiği yüksek miktardaki protein ve lif, diyet yapanların uzun süre tok kalmasını ve metabolizmalarının hızlanmasını sağlıyor. Demir minerali içeren kinoa, kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına karşı olurken, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi geri kazanmasına yardımcı oluyor. Lif içeriğinin fazla olması sonucu sindirim sistemini çalıştırması ve kabızlığı gidermesi de kinoanın faydaları arasında. Vücudumuz için gerekli amino asitleri içerdiği söylenen kinoa, kötü kolesterolü düşürmek için de birebir. Kinoanın faydaları arasında antioksidan içeriği sayesinde hücreleri koruması da sayılabilir. Henüz zararlarına dair herhangi bir bilgi bulunmayan kinoa, beslenmemizdeki yerini pek kaybetmeyecek gibi duruyor.

Kinoayı Nasıl Tüketebiliriz?

Ülkemizde gittikçe popüler olan kinoa daha uzun süreler revaçta olacağa benziyor. Kinoanın faydaları için çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir. Genellikle salatalarda kullanılan bu tohumlar, yoğurt veya süt ile karıştırılarak, diyet yapanlar tarafından sabah kahvaltılarında yenebilir. Pirinç gibi pişirilerek de tüketilen bu tohumlar un haline de getiriliyor ve tatlı ile hamur işi yapımında kullanılıyor. Tohumlarının dışında kinoa bitkisinin yapraklarına da yer veriliyor. Ülkemizde tarımı yapılmayan kinoayı büyük marketlerde tohum olarak bulabilirsiniz. Biraz pahalı olsa da faydaları yüzünden tercih edilen diyet ürünleri arasında yerini alacak gibi görünüyor.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın