kirazın faydaları
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DOĞANIN SUNDUĞU İLAÇ KİRAZIN FAYDALARI

Gülgiller familyasından olan kiraz C vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra A vitamini ve B grubu vitaminleri ile magnezyum, fosfor, kalsiyum ve potasyum minerallerini içerir. Türkiye’ de de üretimi yapılan kirazın meyvesi etli ve tek çekirdeklidir.Kirazın Faydaları Nelerdir?

Hasat zamanı yaklaşan kiraz, lifli bir meyve olduğu için sindirim sistemi için faydalıdır; kabızlığı giderir. Kirazın faydaları arasında en önemlisi içerdiği “antosiyanin” isimli madde ile vücutta ağrı kesici etkisi yapmasıdır. Kirazın, özellikle kas ağrılarını azaltıcı etkisi bulunur. Yapılan araştırmalara göre bir avuç kiraz, asprinden daha etkili bir ağrı kesicidir. Eklem romatizmalarına karşı etkili olması da kirazın faydaları arasında yer alır. İçindeki A vitamini göz sağlığı için çok gerekli bir vitamindir, bu vitamin sayesinde gece körlüğü gibi göz hastalıklarına yakalanma riski azalır. Birçok meyve ve sebzede olduğu gibi böbrekleri çalıştırır ve idrarı söktürür. Böbreklerdeki kum ve taşların sökülmesini ve böbreklerin temizlenmesini sağlaması da kirazın faydaları arasında sayılabilir.

Vücuttaki ödemin, özellikle regl döneminde oluşan ödemin atılmasına ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olan kiraz, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudun direncini artırır. Kemik ve diş gelişimine katkı sağladığı için de özellikle gelişim çağındaki çocukların tüketmesi gereken bir meyvedir. C vitamini sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi de sağlar. Karaciğeri çalıştırması da kirazın faydaları arasında bulunur. Vücudun temizlenmesini, toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Sağlığımız için birçok önemi bulunan kirazın faydaları arasında ateş düşürücü etkisini de saymak gerekir. Doğal ilaç olan kiraz aynı zamanda stresinizi de azaltır ve size sakinlik verir. Bu faydalarının yanı sıra cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Zengin besin değerleri sayesinde kiraz, yaşlanmanın ciltteki etkilerini azaltmaya da yardımcı olur ve sivilcelerin azalmasını sağlar.

Kirazı Nasıl  Tüketebiliriz?

Yaz aylarının şüphesiz vazgeçilmez meyvelerinden olan kirazın faydaları için taze olarak tüketmemiz gerekir, ayrıca kurutulmuş saplarının kaynatılıp içilmesinin de sağlığımız için yararları bulunur. Bunlardan bazıları böbreklerin temizlenmesini sağlaması ve menopoz ağrılarını azaltmasıdır. Kiraz saplarının zayıflatıcı etkisinin olduğu da söylenmektedir. Ayrıca idrar söktürücü etkisi ile vücuttaki şişkinliğin azalmasını da sağlar. Kiraz taze olarak yenmesinin dışında, hoşafı ve reçeli de yapılır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap