kirmizi-etin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

EN İYİ PROTEİN KAYNAĞI KIRMIZI ETİN FAYDALARI NELERDİR?

Hakkındaki tartışmalar halen devam etmekte olan kırmızı et, kararında tüketildiği sürece vücudumuz için çok faydalı olabilir. Ülkemizde kırmızı et olarak genellikle dana veya koyun eti tüketilir. Protein kaynağı olan kırmızı ette, A, ve B grubu vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko ve sodyum mineralleri bulunur.Kırmızı Etin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Aşırı tüketilmemesi gereken kırmızı etin faydaları arasında en önemlisi kansızlığa karşı etkili olmasıdır. Kırmızı etin içerisinde yüksek miktarda bulunan demir minerali vücudu kansızlığa yani anemi hastalığına karşı korur. Düzenli et tüketimi sayesinde özellikle kadınların ve gelişme çağındaki çocukların sık yakalandığı bu rahatsızlığa yakalanma riskini azaltılabilir. Kırmızı etin faydaları arasında önemli olan bir diğeri de dokular üzerindeki etkileridir. Kırmızı ette bulunan protein, dokuların gelişmesini ve tamirini sağlamaya yardımcı olur. Yüksek protein içermesinden dolayı sporcular tarafından sıklıkla tüketilmeye çalışılan kırmızı et, kasların kuvvetlenmesini ve gelişmesini sağlar. Bağışıklığı güçlendiren en önemli besin kaynaklarından biri olması da kırmızı etin faydaları arasında sayılabilir. Hamilelik döneminde hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi için kırmızı et tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri bulunan kırmızı etin faydaları için hafta da en az iki kez tüketilmesi yeterli olabilir. Haftalık et tüketim miktarı kişinin yaş, kilo ve enerji kaybı gibi etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Beslenme programında mutlaka yer verilmesi gereken kırmızı et de diğer birçok besinde olduğu gibi aşırı tüketilmemelidir. Kırmızı etin aşırı tüketimi kolesterolün yükselmesine ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinin artmasına neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı kırmızı etin tüketiminde kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır.

Kırmızı Eti Nasıl Tüketmeliyiz?

Vücudumuz için gerekli olan proteinin en zengin kaynaklarından olan kırmızı etin faydaları için haftada iki kez tüketmek yeterli olabilir. Tükettiğiniz etin az yağlı olması kadar pişirme yöntemleri de önemlidir. Eti kızartmak yerine haşlamak, ızgara yapmak veya fırında pişirmek, sağlık açısından daha faydalıdır. Ayrıca sindirimi zor olan kırmızı et iyice çiğnenmelidir. Günümüzde sıkça tüketilen salam, sosis, sucuk gibi ürünler kırmızı et yerine tüketilmemelidir. Birçok kimyasal işlemden geçen bu ürünlerin yararından çok zararı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap