kisin-vucut-direncini-artirmak
Blog, Çiftlik Günlüğü

KIŞIN VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRMAK İÇİN YAPABİLECEKLERİMİZ

Enerjimizin yüksek olduğu, güneş ışığından bol bol faydalandığımız, mutlu yaz günlerimiz sona ermek üzere. Bugün itibariyle hava sonbahara dönmüş durumda. Güneşi dört gözle beklediğimiz ama yağmuru da özlediğimiz, doğanın uykuya yatmaya başladığı sonbahar geldi çattı. Doğa bile kendini kış aylarına hazırlarken bizim kendimizi hazırlamamamız ise imkansız. Vücudumuzda doğayla uyumlu bir şekilde değişmeye başlıyor, yazın enerjisi azalıyor, kilo almaya başlıyoruz hatta ruh halimiz bile değişiyor. Ama bunun da bir çözümü var, doğa her zaman olduğu gibi bu konuda da bize yardımcı oluyor.Kışın Vücut Direncini Artırmak İçin Yapabileceklerimiz;

1- Güneş ışınlarının azalmasıyla vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu D vitaminini daha az almaya başlıyoruz bu da enerjimizin düşük olmasına neden oluyor. D vitamini alabilmek için beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor, yeterli D vitamini alamıyorsanız doktorunuza başvurarak D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

2-  D vitamininin yanı sıra C vitamini ve kalsiyum, magnezyum gibi mineraller hastalıklara karşı vücudumuzu koruyor. Kışın vücut direncini artırmak için vitamin ve mineral alımına dikkat etmek gerekiyor.

3- Eğer bir rahatsızlığınız yoksa vitamin takviyeleri almak yerine yeterli ve dengeli beslenerek vücudumuzun ihtiyacı olan besin değerlerini alabiliriz. Bunun için mevsim meyve sebzeleri tercih etmek ve hazır gıdalardan uzak durmak gerekiyor.

4- Yeterli ve dengeli beslenmek için yapmamız gereken en önemli şey öğün atlamamak. Özellikle sabah kahvaltısını poğaça, tost, börek  gibi vücudumuzu yoran besinlerle geçiştirmemek gerekiyor. Ara öğünler de ise yoğurt, ceviz, fındık gibi besinlerle kan şekerini dengelemek lazım.

5- Kışın vücut direncini artırmak için kahve, çay ve alkol tüketimini azaltmak bunlar yerine bitki çayı ve su tüketimini artırmak gerekiyor. Bitki çayı olarak adaçayı, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitkileri tercih ettiğimiz zaman hem hastalık sürecini daha rahat atlatabiliriz hem de hastalıklara karşı vücudumuzu koruyabiliriz.

6- Beslenmenin dışında uyku da çok önemli, yaz aylarında geç saatlerde uyumaya alışsak da kış aylarında vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şey uyku düzeni. Her gün aynı saatlerde uyumaya özen göstermeli ve uyumadan önce tablet, telefon ışığına maruz kalmamalıyız.

7- Beslenme ve uykuyu hallettiğimize göre sıra da her zaman hayatımızda olması gereken fiziksel aktivite var. Bunun için kapalı spor salonlarında spor yapmanıza gerek yok. Ciddi bir rahatsızlığınız yok ise yapabileceğimiz en güzel spor yürüyüş. Yürümek için fırsat yaratmak yeterli, bunu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman hem fiziksel hem zihinsel olarak kendinizi daha sağlıklı hissedeceğinize eminim.

Şimdiden güzel bir kış geçirmenizi dilerim…

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap