kisnisin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

TANELERİ VE YAPRAKLARI KULLANILAN KİŞNİŞİN FAYDALARI

Maydanozgiller familyasından olan kişnişin hem tohumları hem de yaprakları kullanılır. Yetiştirmesi zahmetsiz ve kolay olan kişnişte birçok vitamin ve mineral bulunur. Kişnişte A, C, E, K ve B grubu vitaminler ile sağlığımız için birçok faydası bulunan kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum mineralleri bulunur.Kişnişin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Vücudumuz için gerekli birçok vitamin ve minerali içeren kişnişin, maydanoz, melisa ve dereotu bitkilerine benzer faydaları bulunur. İştah açıcı özelliği bulunan kişniş, maydanoz ve dereotu gibi sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Bağırsaklarda oluşan gazın da giderilmesini sağlaması da kişnişin faydaları arasında bulunur. Bayanların sıkça yaşadığı regl dönemi düzensizliklerinin giderilmesine yardımcı olur. Melisa gibi kişilerin ruhsal durumu üzerinde de olumlu etkiler bulunur. Sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunmasının yanı sıra gerginlikten dolayı oluşan baş ağrılarının da azalmasını sağlaması kişnişin faydaları arasında en önemlilerindendir. Bal gibi anti-bakteriyel olan kişniş tanelerinin raf ömrü diğer birçok baharata göre daha uzundur. Birçok faydası bulunan kişniş, alerjik bünyeye sahip olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir, çünkü kişnişin aşırı tüketimi alerjiye sebep olabilir. Kişnişin faydaları arasında ağızda oluşan yaraların iyileşmesini sağlaması da sayılabilir. Et yemeklerine yakışan kişniş yüksek tansiyon ve kötü kolesterolü de düşürmeye yardımcı olur. Kişnişin birçok bitkiden en önemli farkı, uykusuzluğa ve anksiyeteye karşı en etkili bitki olmasıdır. Hatta bu rahatsızlıklara karşı ilaç niteliğinde etki ettiği ileri sürülmektedir. İlaç sanayinde kullanılan kişniş, sağlığımız için birçok faydası bulunan doğal bir ilaç olmasına rağmen tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

Kişnişi Nasıl Tüketebiliriz?

Sağlığımız açısından önemli bir bitki olan kişnişin birçok kullanım alanı bulunur. Yemeklerde, tatlılarda, likör yapımında kullanılmasının yanı sıra ilaç sanayinde de kullanılan bir bitkidir. Ayrıca kişnişin yağı da çıkartılır.Kişnişin faydaları için hem taneleri hem de yaprakları kullanılabilir. Taneleri, özellikle baharat karışımlarında çok sık kullanılır; Tunus’ ta çok tercih edilen bir baharattır. Kişniş taneleri et ve balık yemeklerine lezzet katmak amacı ile kullanılır. Bunun yanı sıra yaprakları özellikle Avrupa ve Amerika’ da salatalarda taze olarak tüketilir. Yemek ve salatalar dışında tatlılarda kullanılan baharatlar arasında bulunur. Kişniş taneleri, şekerleme yapımında kullanılır. Birçok kullanım şekli olan kişnişin kökleri de bazı ülkeler tarafından mutfaklarda kullanılır. Tüm bunların yanında kişnişin yağı da çıkartılır. Kişnişin faydaları için baharat dolabınızda bulundurmanız ve yemeklerinizde kullanmanız yeterlidir.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap