kivinin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

C VİTAMİNİ DEPOSU KİVİNİN FAYDALARI NELERDİR?

C vitamini açısından zengin olan kivide E, K ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum gibi sağlığımız için faydalı bir çok mineral bulunur. Kivi, günlük C vitamininin karşılanmasını sağlar.

Kivinin Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Lif açısından zengin olan kivinin faydaları arasında sindirimi kolaylaştırması bulunur ve kabızlığı giderir. Bir çok meyve de olduğu gibi kötü kolesterolün düşmesine de yardımcı olur. Ayrıca yüksek tansiyonun düşmesini de sağlar. Kivinin içeriğindeki E vitamini göz hastalıkları riskini azaltır ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt için de olumlu etkileri bulunur; cildinizin esnekliğini kaybetmesini engeller ve yaşlanmayı geciktirir. Kivinin faydaları arasında, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların geçiş süreçlerini hızlandırmasının yanında bu hastalıklara yakalanma riskini azaltması da bulunur. İçerdiği vitaminler sayesinde vücudun canlanmasını sağlar, yorgunluğu giderir. Öksürük ve astım gibi solunum yollarını ilgilediren rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur. Kivinin faydaları arasında en önemlisi aspirin gibi kanı sulandırıcı etkisi sayesinde, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmasıdır.  C vitamini bakımından zengin olan kivi hastalıklara karşı vücudun direncini artırır ve enfeksiyonlara karşı etkili olur. Özellikle eklem iltihabına karşı etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Kivinin faydaları arasında vücuda enerji vermesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bulunur. Bu meyvenin faydalarından biri de diş eti kanamalarını azaltmasıdır. Ayrıca önemli faydaları arasında uyku kalitesini artırması da bulunur; akşam yemekten sonra yenen bir adet kivi daha rahat uyku uyumanızı sağlar. Kivinin içerdiği bazı enzimler alerjiye sebep olabilir, bu gibi durumlarda ağız, yüz ve dudaklar da şişme veya kaşıntı olabilir. Alerjik bünyeye sahip olanlar kivi yerken dikkatli olmalıdırlar.

Kiviyi Nasıl Tüketebiliriz?

Genellikle taze olarak tüketilen kivinin meyve suyu da sıkılır. Kivi de avokado gibi biraz yumuşadığı zaman tüketilmesi gereken bir meyvedir, aksi taktirde tadı ekşi olur. Kozmetik alanında, kivi çok sık kullanılır. Özellikle şampuan ve sabun yapımında kullanılır. Dilimler halinde kesilip yüze konulursa, cildi canlandırması ve tazelemesi de kivinin faydaları arasındadır, ayrıca cildin sıkılaşmasını da sağlar.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın