kudret-narinin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MEŞHUR MEYVE KUDRET NARININ FAYDALARI

Son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken bir meyve kudret narının faydaları ve zararları hala araştırılıyor olsa da onu tüketenlerin sayısı giderek artmakta. B, E, C vitaminleri ile sağlığımız için gerekli kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içeren kudret narı ülkemizde özellikle Marmara bölgesinde yetiştirilmeye başlandı. Kabakgiller familyasından olan bu meyve Afrika hıyarı veya acı kavun olarak da biliniyor.Kudret Narının Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Lif açısından zengin olan kudret narının faydaları arasında ilk akla geleni mide ve bağırsaklar üzerinde etkili olması. Ülser gibi birçok mide hastalığına karşı olan kudret narı aynı zamanda iştah açıcı etkiye sahip. İştahsız çocuklar için alternatif sayılabilecek bu meyve aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin de bir kısmını barındırıyor. Antioksidan açısından zengin olan kudret narının cilt sağlığı üzerinde de etkileri bulunuyor. Hücreleri yenileyen bu mucizevi meyve vücuttaki yaraların iyileşmesine yardımcı olurken cilt hastalıklarının da iyileşme sürecinihızlandırıyor. Şeker hastaları tarafından tüketilen kudret narı hakkında farklı bilgiler olsa da önemli olan bilinçsizce tüketilmemesi. Çünkü bu meyvenin aşırı ve bilinçsiz tüketimi kan şekeri dengesini bozabiliyor ve karaciğere zarar verebiliyor. Sağlıklı olmak uğruna yapılan hatalar sizi olduğunuzdan daha sağlıksız bir hale getirebilir bu yüzden tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kudret Narını Nasıl Tüketebiliriz?

Vitamin ve mineral açısından zengin kudret narının farklı kullanım şekilleri bulunuyor. Deri hastalıkları için merhem haline getirilip kullanılan bu meyvenin aynı zamanda yaprakları da kullanılıyor. Genellikle bal veya zeytinyağında bekletilerek tüketilen kudret narını doğal ürünler satan yerlerde bulmanınız mümkün. Kür olarak hazırlanan kudret narının faydaları ve zararları hakkında araştırmanızı yapmadan ve doktorunuza danışmadan tüketmeyin, unutmayın sağlığımız her şeyden önemli.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap