kusburnunun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

GRİBE KARŞI ETKİLİ KUŞBURNUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Kuşburnu, C vitamini açısından en zengin meyvedir; C vitamini dışında A, K, P ve B grubu vitaminlerini ve potasyum, kalsiyum, demir gibi sağlığımızı olumlu yönde etkileyen mineralleri içerir. Sonbaharda olgunlaşan kuşburnunun türlerine göre farklı renkleri vardır. Gülgiller familyasından olan bu meyve yabangülü veya itgülü gibi farklı isimlerle adlandırılır.Kuşburnunun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Kuşburnu en çok kış aylarında içilen bitki çaylarında tercih edilen bir meyvedir. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların geçiş sürecini hızlandıran meyveler arasında kuşburnu ilk sıralarda yer alır. Kuşburnunda bulunan C vitamini, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmanın yanında, hastalıklara karşı bağışıklığın artmasına da yardımcı olur. Hastalık döneminde vücudun kaybettiği enerjinin geri kazanılmasını sağlar. Kuşburnunun faydaları arasında enfeksiyona karşı etkili olması da sayılabilir. Bademciklerde oluşan iltihapların ve boğaz ağrısının azalmasını sağlar. Ayrıca mideyi de güçlendiren kuşburnu, mide ağrılarını da azaltır. Kuşburnu içerdiği A vitamini sayesinde göz hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur ve göz hastalıklarına karşı direnci artırır. Kuşburnu meyvesi sindirim sistemini çalıştıran meyveler arasında bulunur. Böbrekleri de çalıştırır ve idrar söktürücüdür. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlaması da kuşburnunun faydaları arasında bulunur.  Kanın temizlenmesine yardımcı olan kuşburnu, romatizma ağrılarının azalmasını da sağlar. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırması da kuşburnunun faydaları arasında sayılabilir. Kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunur ve kalp hastalıkları riskini de azaltır.Kuşburnu meyvesinde farklı antioksidanlar mevcuttur ve hücrelerin korunmasını ve yenilenmesini sağlar. Ayrıca cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Yaşlanmanın ciltteki etkilerini yavaşlatır ve cildin elastikiyetini kaybetmesini geciktirmesi de kuşburnunun faydaları arasındadır. İçerdiği C vitamini sayesinde ciltte meydana gelen yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Kuşburnunu Nasıl Tüketebiliriz?

Kuşburnu faydaları için taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da kullanılabilir. Kurutulmuş hali özellikle çay yapımında kullanılır. Kuşburnu çayı kış aylarının vazgeçilmez bitki çayları arasında yer alır. Kuşburnunun meyvesinde marmelat veya reçel de yapılır, ayrıca şurup yapımında da kullanılır. Yağı çıkartılan kuşburnu, cilt bakım ürünlerinin yapımında sıkça kullanılan meyveler arasındadır. A vitamini içeren kuşburnu, ciltteki kırışıklıkların oluşumunu engellerken, cildin de nemlenmesine yardımcı olur.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap