kuskonmazin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

KUŞKONMAZIN FAYDALARI NELERDİR?

Zambakgiller familyasında olan kuşkonmaz daha çok yabancı ülkelerde sıkça tüketilen bir sebzedir. Kuşkonmaz az tüketilmesine rağmen çok besleyici ve faydalıdır. Bitkisel protein içeren kuşkonmazda A, C, K ve B grubu vitaminler ile potasyum, kalsiyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri bulunur. Az kalorili olan kuşkonmaz şeker içerir ve lif açısından zengin bir sebzedir.Kuşkonmazın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Doğal ilaç diyebileceğimiz kuşkonmazın faydaları arasında sağlığımızı olumlu yönde etkileyen birçok madde bulunur. Bunlardan en önemlisi kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruması ve bu hastalıkların riskini en aza indirmesidir. Kuşkonmaz, metabolizmayı güçlendiren sebzeler arasında bulunur. Enginar gibi karaciğer dostu olan kuşkonmaz karaciğerin yenilenmesini sağlar. Birçok sebze gibi böbrekleri çalıştırması da kuşkonmazın faydaları arasında sayılır. İdrar söktürücü etkisi ile vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. İdrar yollarındaki iltihabında azalmasını sağlar. Detoks görevi yapan kuşkonmaz vücudumuz temizlenmesini sağlayan sebzeler arasında ilk sıralarda yer alır.  Kuşkonmazın faydaları arasında kemik erimesi olarak bildiğimiz osteoporoza karşı etkili olması da bulunur. Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olmasından dolayı kemik ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunur. Kuşkonmaz, gelişme çağındaki çocuklar tarafından ve hamilelerin hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için tüketmeleri gereken bir sebzedir. Farklı türleri bulunan kuşkonmaz hem zihinsel hem de fiziksel yorgunluğun giderilmesini sağlar. Ağrı kesici özelliğinin olması ve vücuttaki iltihabı azaltması da kuşkonmazın faydaları arasındadır.  Birçok faydası bulunan kuşkonmaz ayrıca kandaki şeker oranının da düşürülmesine yardımcı olur. Cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunur, cildin tazelenmesini sağlar. Kuşkonmazın cilt üzerindeki önemli etkilerinde bir tanesi de yaşlanma karşıtı olmasıdır; ciltteki yaşlanma belirtilerini geciktirmesi de kuşkonmazın faydaları arasında sayılabilir.

Kuşkonmazı Nasıl Tüketebiliriz?

Farklı türleri bulunan kuşkonmaz özellikle yabancı ülkelerde çok sık tüketilir;yemeklerde, salatalarda ve çorbalarda kullanılır. Taze kuşkonmaz alırken, renginin açık yeşil ve uçlarının kapalı olmasına özen gösterilmelidir. Kısa sürede tüketilmesi gereken kuşkonmazı buzdolabında muhafaza etmeniz gerekir ise nemli bir kağıt havlu ile sarıp, torba içinde muhafaza etmeniz, ömrünü biraz daha uzatacaktır. Taze olarak bulamadığınız kuşkonmazın beyaz türü genellikle konserve olarak satılır.

 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap