lahananin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

DİYET SEBZELERİNDEN LAHANANIN FAYDALARI

Turpgiller  familyasından olan lahana C, E, K ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, selenyum, potasyum ve fosfor gibi sağlığımız açısından faydalı birçok minerali içerir. Beyaz ve kara lahana gibi türleri bulunan lahana, kalın yapraklardan oluşan ve besin değeri oldukça yüksek bir sebzedir.

Lahananın Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Kış sebzesi olan lahananın faydaları arasında hastalıklara karşı vücudun direncini artırması bulunur. Yapılan araştırmalara göre özellikle beyaz lahana bağırsak kanserine karşı bağışıklığı güçlendirir. Lifli tüm meyve ve sebzelerde olduğu gibi  lahana da sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve kabızlığı giderir. Ayrıca kötü kolesterolü düşürmesi ve kolesterolü dengelemesi de lahananın faydaları arasındadır. Böbreklerin çalışmasını sağlayan lahananın idrar söktürücü özelliği de bulunur. Vücuttaki toksinlerin atılmasına ve vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Günlük hayatımızda aldığımız ilaçlar, hormonlu gıdalar ve sigara tüketimi, vücutta toksinlerin oluşmasına neden olur. Lahana türleri bu tür zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan en önemli besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Bu sebeplerden dolayı karaciğer ve böbrekler içinde en faydalı besinler arasında bulunur. Kan dolaşımını düzenleyen lahana aynı zamanda selülit oluşumunu da engeller. Romatizmaya karşı da olumlu etkileri bulunur. Kalp hastalıklarına karşı vücudun direncini artırır. Lahananın faydaları arasında en önemlisi birçok mide rahatsızlıklarına karşı etkili olmasıdır, yalnız çiğ tüketilen lahana, mide ve bağırsakta gaz oluşmasına neden olacağından pişirilerek tüketilmesi tavsiye edilir. Öksürüğü kesmesi ve balgam söktürücü etkisi de lahananın faydaları arasında bulunur. Hastalıktan kaynaklı ses kısıklığının giderilmesini de sağlar. Ayrıca kandaki şeker oranının dengelenmesine yardımcı olur. Zayıflamak veya selülitten kurtulmak için lahana diyeti çok sık yapılan diyetler arasında bulunur. Ancak tek besinle yapılan diyetler vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmasını azalttığı için, bu diyetler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Lahanayı Nasıl Tüketebiliriz?

Lahana, faydalarından dolayı mevsiminde sıkça tüketilmesi gereken bir sebzedir. Genellikle yemeklerde kullanılan lahana, salatalarda ve turşu yapımında kullanılır. Lahananın suyu ise cilde canlılık verir. Lahana çiğ olarak genellikle salatalarda kullanılır, ancak bu şekilde hazmı zorlaşır, bağırsak ve mide de gaz oluşmasına neden olur.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın