lavantanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MİS KOKULU LAVANTANIN FAYDALARI

Ballıbabagiller familyasından olan lavanta çalıya benzer yeşil, ince yapraklı, mor çiçekli ve hoş kokulu bir bitkidir. Farklı türleri bulunan lavantanın yüksekliği bir ila iki metre arasında değişiklik gösterebilir. Dünya’da en çok tarlalarının muhteşem görüntüsüyle Fransa’da üretimi yapılır. Türkiye’de ise özellikle Isparta’da üretimi yapılan lavantaya artan talep dolayısıyla elverişli olan illerimizde lavanta tarlaları artacak gibi görünüyor. Ünü gittikçe artan lavanta hoş kokusunun ve güzel görüntüsünün yanı sıra sağlığımız için de çok faydalı bir bitki.

Lavantanın Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

Muhteşem mor çiçekleri ve insana huzur veren kokusuyla bildiğimiz lavantanın sağlığımız üzerinde de bir çok faydası bulunuyor. Taze veya kurutulmuş halini tüketebileceğiniz lavanta parfüm, sabun, yağ ve çay yapımında kullanılır. Genellikle çayı demlenerek içilen lavantanın faydaları arasında ilk akla geleni sakinleştirici etkisinin olmasıdır. Hem kokusu hem de tadıyla vücudunuzun rahatlamasını sağlar. Stres karşıtı bir bitki olan lavantanın kurutulmuş halini biraz sıktığınız zaman açığa çıkan ferahlatıcı koku bile sizi sakinleştirmeye yeter. Lavantanın faydaları arasında baş ağrısını azaltmasını da sayanlarda çoğunlukta bunun için lavanta yağı ile şakaklarınıza masaj yapmanız tavsiye ediliyor.

Ülkemizde karabaş otu olarak da bilinen lavantanın faydaları arasında solunum yollarını rahatlatması ve öksürüğü azaltması da sayılabilir. Daha çok sakinleştirici etkileri olan lavantanın aşırı tüketiminin zararlı olabileceği gibi bazı kişilerde alerjiye neden olabileceğini de unutmamak lazım. Özellikle hamile ve emzirenlerin aşırı lavanta tüketimine karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Lavanta çayı ve yağının tercih edilmesinin en önemli sebepleri cilt ve saç sağlığı üzerindeki etkileridir. Uzun yıllardır bu amaçlarla kullanılan lavanta antibakteriyeldir. Cildinizi temizlemek için kullanabileceğiniz lavanta aynı zamanda akne sorununu olanlar içinde çözüm olabilecek nitelikte. Ancak bir uyarı da hassas ciltlilere gelsin her ne kadar birçok faydası olsa da lavanta bazı ciltlerde kızarıklığa neden olabilir, bu tür bitkisel ürünleri tüm yüzünüze kullanmadan önce elinizin üzerinde denemenizde fayda var. Saçlarınız için ise hem yağını hem de çayını kullanabilirsiniz. Lavanta saçlarınızın dökülmesini azalttığı gibi saçlarınızın daha canlı görünmesini sağlıyor. Lavantanın faydaları bunlarla da bitmiyor. Kese içinde dolaplara konan lavanta elbiselerinizin hoş kokmasını sağlamasının yanında böceklerin gelmesini de engelliyor.

Lavantayı Nasıl Kullanabiliriz?

Bahçemizde kokusu için yetiştirdiğimiz lavantayı bitki çaylarında kullanmayı çok seviyorum. Tazeyken veya kurutulmuş halini bitki çayı karışımlarında kullanıyorum ama favorim melisa ile beraber içmek. Birkaç yaprak melisa ve bir dal lavantayı bir taşım kaynattıktan sonra biraz bal ile karıştırıp içiyorum. Kokusu bile ferahlatırken bu muhteşem karışım sakinleşmenize ve güzel bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Bitki çayı dışında lavanta çayını cilt temizliği içinde kullanabilirsiniz. Yağını ise ağrıyan bölgeye masaj yapmak için ve kadınların en büyük sorunlarından biri olan selülitler için kullanabilirsiniz. Selülitli bölgeye lavanta yağı ile yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitlerinizin azalmasını sağlar. Lavantanın faydaları için sizde evinizde bu hoş kokulu bitkiyi yetiştirebilirsiniz ancak mis kokulu lavanta çiçeklerini arılarında bizim kadar sevdiğini hatırlatmakta fayda var.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın