limonlu-suyun-faydalari
Blog, Çiftlik Günlüğü

SAĞLIKLI BİR VÜCUT İÇİN LİMONLU SUYUN FAYDALARI

Limonun ne kadar faydalı olduğunuz hepimiz biliyoruz. O halde limonlu su da faydalı olmalı diye düşünüp vücudumuzdaki etkilerini araştırdım. Son zamanlarda popüler olan limonlu su gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa yazılanlar hastalıklara neden oluyor mu?Limonlu Suyun Vücudumuzdaki Etkileri Neler?

İyi bir C vitamini kaynağı olan limonlu suyu hazırlarken suyun biraz ılık olması öneriliyor, suyunu sıktığınız yarım limon ile suyu karıştırıp içebilir isterseniz içine limon dilimleri de koyabilirsiniz. Sabahları aç karnına içilmesi önerilen limonlu su güne daha zinde başlamanıza yardımcı oluyor tabi midenizle ilgili probleminiz yoksa. Kilo verdirdiği ileri sürülen limonlu suyun faydaları arasından en önemlisi vücudu toksinlerden arındırması. Karaciğer dostu olan bu basit tarifin selülite karşı olduğu da biliniyor. İçeriğindeki pektin sayesinde tokluk süresinin uzadığı da bilgiler dahilinde. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olması da limonlu suyun faydaları arasında bulunuyor. İdrar söktürücü etkisi de olan limonlu su sabahları aç karnına içilmeli ancak midesi rahatsız olanların tok karnına içmesi öneriliyor. Bazı kaynaklarda ise mide asitini dengelediği belirtiliyor, ancak siz yine de aç karnına içmemeye özen gösterin. Asidik bir meyve olan limonun mide yanmasına neden olabileceği ihtimaller arasında.

Limonlu suyun faydaları arasında grip ve soğuk algınlığına karşı bağışıklığı güçlendirmesi de bulunuyor. Vücuttaki iltihabın azalmasını sağlayan limon özellikle boğaz ağrısına karşı oldukça etkili oluyor. Kokusunun bile içimizi ferahlattığı limonlu suyun sakinleştirici etkisi de mevcut. Potasyum açısından zengin olan limon hem tansiyonunuz düşmesine yardımcı oluyor hem de sizi sakinleştiriyor. Tek başına yendiğinde diş etleri ve diş minesi için zararlı olmasına karşın limonlu su diş eti hastalıklarına karşı bizi koruyor. Yine de limonlu su içtikten sonra ağzı su ile çalkalamakta fayda var. Ayrıca vücudun pH dengesini artırması da limonlu suyun faydaları arasında bulunuyor.

Hakkında tartışmalar devam edecek gibi dursa da güne bir bardak limonlu suyla başlamak bir fincan kahveden daha iyi. Siz yine de aşırıya kaçmayın günde en fazla iki bardağı aşmamaya özen gösterin, zayıflamak uğruna mide sağlığınızı kaybetmeyin.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap