limonun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HER DERDE DEVA LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

Turunçgiller familyasından  olan limonun meyvesi de çiçekleri gibi hoş kokuludur. Limonda bol miktarda C vitamini ile A ve B grubu vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor mineralleri bulunur.Limonun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Limonun faydaları arasından en önemlileri antioksidan özelliği ve kansere karşı etkili olmasıdır. Limonun kanser hücrelerinin büyümesini engellediği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. İçeriğindeki C vitamini sayesinde limon, nezle ve soğuk algınlığına karşı en etkili besindir. Bu dönemde hazırladığınız bitki çaylarınızın içine birkaç damla sıkmanız ya da bir dilim limon koymanız vücudunuzun hastalığı atlatmasına yardımcı olur.  Mikropların ölmesini sağlayan limon öksürüğün azalmasını da sağlar. Enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır. Kekik gibi boğaz ve bademcikte oluşan iltihapların giderilmesini ve boğaz ağrılarının azalmasında etkilidir. Bu sebeplerden dolayı grip gibi hastalıklarda limon sıkça kullanılması gereken, doğal ilaç sayabileceğimiz meyveler arasındadır. İştah açıcı olması, aynı zamanda kanı temizlemeye de yardımcı olması limonun faydaları arasında bulunur. Diş eti problemlerinde de limon çok faydalı bir meyvedir. Nar ekşisi gibi ağızdaki yaraların da zamanla azalmasına yardımcı olur. Enginar ve havuç gibi karaciğer dostudur, vücudun toksinlerden arınmasını sağlar. Ayrıca limonun tansiyon düşürücü etkisi olduğu da bilinmektedir. Suyunuza kattığınız birkaç damla limon suyu bağırsaklardaki gazın sökülmesini sağlar. Bunu sabahları içerseniz vücudunuzun temizlenmesini sağladığı gibi sindirim sisteminiz içinde faydalı olacaktır. Cilt ve tırnaklar içinde limonun faydaları bulunmaktadır.  Suyunu sıktığınız limonu atmadan önce ellerinize ve tırnaklarınıza sürün, limon ellerinizin yumuşamasını, tırnaklarınızın parlamasını ve güçlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca akne problemlerinin azalmasını sağlaması da limonun faydaları arasında bulunur. Birçok faydası olmasına karşın limonun, mide sorunu olanlar tarafından çok sık tüketilmemesi tavsiye edilir.

Limonu Nasıl Tüketebiliriz?

Mutfaklarımızda çok sık kullandığımız limon, genellikle sos yapımında kullanılır. Limonun meyvesi salata ve içecek yapımında kullanıldığı gibi kabukları, çiçekleri ve yaprakları da kullanılır. Limon kabuğu genellikle tatlı yapımında lezzet katmak için kullanılır. Limon yağı ile yapılan masajın ise stresi azaltması da limonun faydaları arasındadır. Salatalarda hazır limon suyu kullanmak yerine taze sıkılmış limonun suyu tercih edilmelidir. Cilt bakım maskelerinde kullanılan limon akne problemlerinin azalmasını ve cildin pürüzsüz olmasını sağlar.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap