mandalinanin-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

MANDALİNANIN FAYDALARI NELERDİR?

Türkiye’ de en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilen mandalina, portakalla benzer özelliklere sahiptir. Mandalinanın faydaları, içindeki vitamin ve minerallerden dolayı fazladır; C ve B grubu vitaminlerini içeren bu kış meyvesi kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, potasyum ve fosfor minerallerini de içerir. Genel olarak çekirdekli ve çekirdeksiz olarak ayırabileceğimiz mandalinanın birçok farklı türü vardır.

Mandalinanın Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Mandalinanın faydaları portakalla benzerlikler gösterir. Bunlardan en önemlisi ikisininde C vitamini açısından zengin meyveler olmasıdır. C vitamini sayesinde vücudun hastalıklara karşı direnci artar, bağışıklık sistemi güçlenir. Özellikle kış aylarında sıkça yakalandığımız grip gibi rahatsızlıklara karşı vücudu korur. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda kişinin iyileşme süreci hızlanır. Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında, okullarda sıkça hastalanan çocuklar tarafından tüketilmesi gereken bir meyvedir. Vücudun kaybettiği enerji kazandırması ve yorgunluğun giderilmesi de mandalinanın faydaları arasında bulunur. Birçok meyvede olduğu gibi mandalina da vücudun kalp ve damar hastalıklarına karşı direncini artırır. Böbreklerin çalışmasına yardımcı olması ve idrar söktürücü olması da mandalinanın faydaları arasındadır. Kanın temizlenmesini sağlayan meyveler arasındadır. Limon gibi mandalina da yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Ayrıca kötü kolesterolü düşürür ve kolesterolü de dengede tutar. Özellikle akşam yemeklerinden sonra yenen mandalina sinirleri rahatlatacağından rahat bir uyku uyumanıza da yardımcı olur. Lifli tüm meyve ve sebzelerde olduğu gibi sindirim sisteminin çalışmasını sağlaması ve hazmı kolaylaştırması da mandalinanın faydaları arasındadır. Birçok faydası bulunan mandalina herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilen önemli kış meyveleri arasındadır. Tüm turunçgillerde olduğu gibi mandalinanın da cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır ve cildin canlanmasını sağlar.

Mandalinayı Nasıl Tüketebiliriz?

Mandalina taze olarak veya suyu sıkılarak tüketilir. Suyu sıkılan mandalina da portakal gibi çok uzun süre beklemeden tüketilmelidir. Sıkıldıktan sonra uzun süre bekletilen meyve suları vitamin ve mineral kaybına uğrar. Reçeli de yapılan mandalinanın çiçeklerinden yapılan çay, hazmı kolaylaştırır ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Kabuklarından da mandalina yağı elde edilir. Banyo suyuna damlatılan bir kaç damla mandalina yağı yorgunluğu giderir, vücuda enerji verir. Mandalina yağı ile eklem yerlerine yapılan masajın ağrıları azaltması da mandalinanın faydaları arasında bulunur.

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız. 

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın