Mart ayı sebzeleri
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

Baharın Habercisi Mart Ayı Sebzeleri Nelerdir?

İlk iki cemre havaya ve suya düştü, son cemre ise 5- 6 Mart’ta toprağa düşecek. Ağaçlar tomurcuklanmaya, kuşlar yeni yuvalarını yapmaya başladı, hatta badem ağaçları pembe beyaz çiçeklerini patlattı bile. Toprağında üstünde olduğu gibi altında da hareketlenme başladı. Uykusundan uyanan toprakla beraber özlediğimiz meyve sebzeleri de tezgahlarda yerini yavaş yavaş alıyor. Şubat ayı sebzeleri hala devam ederken bakalım Mart ayı sebzeleri nelermiş?

1-  Karnabahar:

Küçükken karnabahar yemeğine bayılırdım şimdilerde graten olarak veya çiğ tüketmek tercihim. Siz hiç çiğ tükettiniz mi? Tüketmediyseniz size basit bir tarif vereyim bir kasede biraz mayonez ve ketçabı karıştırın, yıkayıp küçük parçalara böldüğünüz karnabaharı sosa batırarak afiyetle yiyin.

(Karnabahar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın)

2-  Havuç:

Tam bir kış sebzesi olan havuç denince akla ilk gelen göz sağlığı üzerindeki etkileridir. Ancak havucun faydaları bununla sınırlı kalmıyor. Antioksidan açısından zengin olan havuç cilt üzerinde olumlu etkileri olan bir sebzedir. Ayrıca ara öğünlerde tüketilmesi hem tok kalmanızı sağlar hem de kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olur.

(Havuç hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın)

3-  Turp:

Diğer birçok ocak ayı sebzeleri gibi turpta böbreklerin ve karaciğerin temizlenmesini sağlar. Gaz yapıcı bir sebze olmasına rağmen oldukça faydalıdır. Özellikle öksürük, bronşit gibi solunum yolları rahatsızlıklarının atlatılmasına yardımcı olur.

( Turp hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

4- Kuşkonmaz:

Çok faydalı bir sebze olmasına rağmen sık tüketilmeyen kuşkonmazı satın alırken renginin açık yeşil ve uçlarının kapalı olmasına özen göstermelisiniz. Kuşkonmazın buzdolabında muhafaza edilip, kısa sürede tüketilmesi gerekir. Fırında biraz zeytinyağı ve tuz ile pişirerek bile tüketebileceğiniz kuşkonmaz et yemeklerinin yanına eşlik edecek lezzetli bir garnitür olabilir.

(Kuşkonmaz hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

5-  Brokoli:

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve bizi hastalıklara karşı koruyan brokoli de turpgiller familyasındandır. Faydalı olmasına rağmen tüketimi diğer kış sebzelerine göre biraz daha azdır. Daha çok tüketmemiz gereken brokoli kemik gelişimine katkıda bulunur. Saç ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

(Brokoli hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın…)

⚠️ Uyarı: Bostandan sitesindeki yazılar bilgi amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza danışınız.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Bunları Da Beğenebilirsin

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yazın