marulun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

SALATALARIN VAZGEÇİLMEZİ MARULUN FAYDALARI

İlkbahar ve sonbaharda ekilen marul, ılıman iklimlerde yetişen bir sebzedir. Papatyagiller familyasından, geniş yapraklı bir sebzedir. Birçok faydası bulunan marulda A, C, K ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir, manganez, fosfor ve potasyum mineralleri bulunur. Salatalarda sık sık tükettiğimiz marulun büyük bir kısmı sudan oluşur ve bol lif içerir.Marulun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Salataların vazgeçilmezi marulun faydaları arasında en önemlisi K vitamini açısından çok zengin bir sebze olmasıdır. K vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlayan vitamindir. Ayrıca osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi riskini de azaltır. İçerdiği kalsiyum minerali ve K vitamini sayesinde kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlaması da marulun faydaları arasında bulunur. Bu sebeplerden dolayı gelişme çağındaki çocukların salatalarda sıkça tüketmesi gereken sebzeler arasında bulunur. Lif açısından zengin olan marul, sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırır ve kabızlığı giderir. Kandaki şeker oranını düşürmesi de marulun faydaları arasında bulunur. Böbreklerin de çalışmasını sağlayan marul, idrar söktürücü sebzeler arasındadır. Marul, kanın temizlenmesini ve karaciğerin onarılmasını sağlar. Marulun faydaları arasında diğer birçok sebzeden farklı olarak sinirleri yatıştırmasını da sayabiliriz. Kişinin rahatlamasını sağlayan marul, uykusuzluğunda giderilmesine yardımcı olur. İçerdiği A vitamini sayesinde, havuç gibi göz hastalıklarına karşı direnci artırır. Çocukların severek yediği yeşillikler arasında bulunan marulun faydaları arasında iştah açıcı özelliği de bulunur. Az kalorili olmasından dolayı diyetlerde rahatla tüketilebilen bir sebzedir. Bazı sebzeler gibi marulun da anne sütünü artırıcı özelliği bulunur. Marulun faydaları arasında cildi tazelemesi de sayılabilir. Özellikle akne problemini giderdiği bilinir.

Marulu Nasıl Tüketebiliriz?

Market ya da pazardan aldığımız her meyve sebze gibi marul da bol soğuk su ile yıkanmalıdır. Marul genellikle taze olarak salata yapımında kullanılan bir sebzedir. Yabancı bazı ülkelerde pişirilerek de kullanılır. Bazı cilt bakım uzmanları, marul suyu ile yüz temizlendiğinde akne problemlerinin azalacağını belirtmiştir. Marul, sebze olarak tüketilmesinin dışında, cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanılan bir besindir. Marul gibi yeşillikler çabuk bozulan sebzelerdir. Bu tür yeşillikleri yıkamadan, gazete kağıdına sararak buzdolabında muhafaza ettiğiniz zaman, bozulma sürelerini uzatmış olursunuz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap