maydanozun-faydalari
Besinlerin Faydaları, Kategoriler

HER DERDE DEVA MAYDANOZUN FAYDALARI

Türk mutfağında, yemeklerde ve salatalarda sıkça tüketilen maydanoz A, C, E, K ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, çinko ve sodyum minerallerini içerir. Vücudumuzda olumlu birçok etkisi bulunan maydanoz, evimizde saksıda yetiştirebileceğimiz sebzeler arasında bulunur.Maydanozun Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Sağlığımız açısından birçok faydası bulunan maydanoz, zengin içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. İştah açıcı özelliği sayesinde kilo almak isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir bitkidir. Maydanozun faydaları arasında en önemlisi karaciğeri ve böbrekleri çalıştırmasıdır. Karaciğerin yağlanmasını engeller, enginar gibi karaciğer dostudur. Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlayan maydanoz, selülit oluşumuna karşı etkilidir. Regl dönemi oluşan sancıların azalmasını ve yine bu dönemde vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar. Her derde deva olan maydanoz, yemek ve salatalarda tüketilebilir.  Ancak maydanoz vücuttaki su ve tuzun atılmasını sağladığı için aşırı derecede tüketilmemelidir. Her besin gibi kararında tüketilmesi ve aşırıya kaçılmaması faydalarından yararlanmanızı sağlar. Demir içeriği yüksek olan maydanozun faydaları arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığına karşı vücudun direncini artırmasını da sayabiliriz. Ayrıca demir minerali vücuttaki kronik yorgunluğun giderilmesini sağladığı için maydanoz vücudun canlanmasında da rol oynar. İçerdiği E vitamini sayesinde yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlaması da maydanozun faydaları arasında bulunur. Lifli bir besin olan maydanoz, kolesterolü ve kan şekerini dengeler. Maydanozun etkilerinden biri de tansiyon düşürücü olmasıdır, maydanoz kürü uygulayanların buna dikkat etmesi gerekir.  Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruması da maydanozun faydaları arasındadır. Bütün bu faydalarının yanında romatizmaya karşı da etkilidir. Cilt sağlığımız açısından da olumlu etkileri bulunan maydanoz, cildin canlanmasını ve tazelenmesini sağlar. Maydanozun bir diğer etkisi de karanfil gibi ağız kokusunu gidermesidir.

Maydanozu Nasıl Tüketebiliriz?

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan maydanozun faydaları için salatalarımızda taze olarak tüketmeliyiz. Maydanoz, ayrıca yemeklerde ve çay yapımında kullanılır. Suyu kaynatılıp içilen maydanoz, vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Evlerde rahatlıkla yetiştirilebilen maydanozu dışardan aldığınız zaman yıkamadan, gazete kağıdına sararak buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz.

Önceki Yazı Sonraki Yazı

Beğenebileceğin Yazılar

Yorum Yok

Yorum Yap